...

Laimės hormonai: iš kur jų gauti?

Lengvosmintys.lt / Laimės hormonai: iš kur jų gauti?

Laimės hormonai:

kas tai ir iš kur jų gauti?

Laimė, meilė, ramybė gali atrodyti sudėtingai randami jausmai, tačiau iš tiesų visi jie jau gyvena kiekvieno mūsų smegenyse hormonų ir neurotransmiterių pavidalu. Taigi, hormonai yra atsakingi ne tik už kasdienių kūno procesų vykdymą, kaip virškinimas ar širdies plakimas, bet ir už mūsų nuotaiką bei jausmus.

Sąvoka „laimės hormonas“ būtent tai ir apibūdina: keturis hormonus, kurie padeda mums pajusti ryšį su kitais, laimę ir malonumą. Kiekvienas iš keturių laimės hormonų – serotoninas, oksitocinas, dopaminas ir endorfinas, veikia skirtingai. Todėl suprasdami laimės hormonų kilmę ir veikimo principą, galime savo viduje surasti ar pasigaminti laukiamus laimės jausmus. 

Laimes hormonai

Kaip veikia laimės hormonai?

Laimė nėra paprastas reiškinys, jis susideda iš daugybės elementų, todėl laimės hormonų taip pat yra ne vienas. Kiekvienas iš jų atlieka skirtingą funkciją organizme ir atsiranda skirtingais būdais. 

– Serotoninas stabilizuoja nuotaiką ir kelia džiaugsmą 

– Oksitocinas padeda pajusti ryšį su žmonėmis ir meilę 

– Endorfinai sukelia malonumą ir mažina skausmą bei stresą 

– Dopaminas motyvuoja ir kelia malonumą

Mažiau žinoma yra tai, kad mes, kaip organizmo šeimininkai, galime daryti didelę įtaką šių hormonų išsiskyrimui paprasčiausiai rūpindamiesi savimi. Sveika mityba, sportas, aplinka, supantys žmonės yra labai svarbūs elementai ieškant savyje laimės jausmo. Taigi, toliau aptarsime kiekvieną iš keturių laimės hormonų ir kur jų gauti.

„Hormonai kūno veikloje turi didžiulį vaidmenį: jie ne tik padeda mums virškinti ar pabusti ryte, bet ir yra atsakingi už mūsų nuotaiką ir laimę.“

Keturi laimės hormonai

1. Dopaminas
Dopaminas yra atlygio ir motyvacijos hormonas. Smegenys jį išskiria kaip atlygį, kai darome kažką malonaus ir, jų manymu, naudingo organizmui. Tai gali būti valgymas, masažas, lytiniai santykiai, sportas, kai išvengiame nelaimingo atsitikimo ar sportuojame. 

Dopamino suteikiama palaima trunka trumpai, tačiau jos užtenka, kad jaustume motyvaciją vėl užsiimti apdovanojama veikla. Tokiu būdu dopaminas padeda mums mokintis ir skatina domėtis dalykais, kurie sekasi.

Kaip gali pasireikšti dopamino trūkumas?

– Savęs nuvertinimas

– Dingusi motyvacija

– Nerimas

– Neviltis

– Nuotaikų svyravimas

– Sunkumai susikaupti

– Svorio svyravimas

Kas gali padidinti dopamino kiekį kraujyje?

– Sveikas maistas, turintis daug baltymų

– Reguliarus sportas

– Buvimas lauke

– Meditacija

– Miegas (7-9 val. per parą)

– Mėgstama muzika

– Kūrybinė veikla

2. Oksitocinas
Oksitocinas ne be reikalo dažnai vadinamas meilės ar apsikabinimų hormonu. Šis hormonas padeda mums pajusti ypatingus ryšius su žmonėmis, pasitikėjimą ir net meilę. Užmezgus artimus santykius su kitu žmogumi, į kraują reguliariai išskiriamas oksitocinas. Tai sustiprina dėkingumo, pasitikėjimo ir meilės jausmus, verčia pasijusti kaip ant sparnų

Mažiau žinoma tai, kad oksitocinas taip pat padeda reguliuoti stresą ir nuraminti nervinę sistemą. Ypač dideli oksitocino kiekiai išsiskiria gimdymo metu ir maitinant kūdikį, dėl šios priežasties tarp motinos ir vaiko išsivysto ypatingas ryšys. Tačiau yra daug lengvesnis būdas padidinti oksitocino kiekį kraujyje – prisilietimai. Šis hormonas išsiskiria reaguodamas į malonius prisilietimus ar net akių kontaktą. 

Kaip gali pasireikšti oksitocino trūkumas?

Nemiga

– Vienišumo jausmas

– Nuolatinis stresas

– Padidėjęs jautrumas skausmui

– Motyvacijos stygius

Socialinis nerimas

Kas gali padidinti oksitocino kiekį kraujyje?

– Subalansuoti romantiniai santykiai

– Augintinių glostymas

– Švelnus draugiškas prisilietimas

– Apsikabinimai

– Laikas praleistas su draugais

3. Endorfinai

Endorfinai, pojūčio prasme, yra stipriausias laimės hormonas – jiems išsiskyrus visą kūną apima šilta euforija. Šių hormonų poveikis yra panašus į opioidų, o, kai kurių tyrimų duomenimis, endorfinai gali veikti net kelis kartus stipriau! Tačiau tikroji jų funkcija yra malšinti skausmą.

Endorfinai išskiriami susidūrus su fiziniu skausmu ar stresu, tačiau dažniausiai su jais susiduriama sporto, masažo, valgymo ar lytinių santykių metu. Būtent dėl šios priežasties bėgimo metu gaunamas endorfinų pliūpsnis dažnai vadinamas „bėgiko euforija“. Kai atletai savo kūną spaudžia iki didžiulio diskomforto ribos, organizmas išskiria didelį endorfinų kiekį, kuris numalšina kūno skausmą ir sukelia svaiginantį jausmą. Šis pojūtis neretai motyvuoja pradėti intensyviai sportuoti.

Kaip gali pasireikšti endorfinų trūkumas?

– Nerimas

– Depresija

– Nemiga

– Impulsyvumas

– Padidėjęs jautrumas skausmui

Kas gali padidinti endorfinų kiekį kraujyje?

– Juokas ir verkimas

– Masažas

– Juodas šokoladas

– Sportas (ypač grupinis sportas)

– Šokiai

– Mėgstamas maistas (ypač aštrus)

– Kūrybinė veikla

4. Serotoninas

Serotoninas yra itin svarbus hormonas, dalyvaujantis daugybėje kasdienių kūno funkcijų, kaip miegas, virškinimas ir nuotaikos reguliavimas. Normalus serotonino kiekis kraujyje padeda mums išlikti ramiems, laimingiems, emociškai stabiliems, taip pat leidžia susikaupti ir efektyviau mokytis.

Įdomu yra tai, kad nors šis hormonas dalyvauja daugybėje kūno funkcijų, tačiau nei už vieną nėra atsakingas. Taigi, per mažas serotonino kiekis kraujyje nesustabdys organizmo darbo, tačiau bendra savijauta bus gerokai prastesnė. Šis hormonas yra natūraliai iššaukiamas daugybės įprastų veiklų ir didžioji jo dalis yra pagaminama žarnyne. Taigi, serotonino kiekį kraujyje reguliuoti galime paprasčiausiai pasirinkdami sveiką mitybą ir prisijaukindami keletą malonių įpročių.

Kaip gali pasireikšti serotonino trūkumas?

– Nuotaikų kaita

– Nerimas

– Suprastėjusi atmintis

– Sunkumai susikoncentruoti

– Depresiškumas

Kas gali padidinti serotonino kiekį kraujyje?

– Sveika mityba (ypač maistas su daug skaidulų)

– Buvimas lauke, kai šviečia saulė

– Sportas

– Meditacija

– Šaltas dušas

„Laimė nėra paprastas reiškinys, jis susideda iš daugybės elementų.“

Laimės hormonai yra labai svarbūs siekiant pasijusti geriau. Tačiau laimė yra sudėtingesnė, nei keturių cheminių medžiagų lentelė. Ją sudaro daugybė vidinių ir aplinkos veiksnių, kurių negalime arba juos dar tik mokomės pakeisti. Vis dėlto, svarbiausia suprasti, kad mes patys esame atsakingi už savo jausmus ir galime daryti jiems įtaką net pradėję nuo mažų įpročių. Yra daugybė būdų pajusti laimę, džiaugsmą ir malonumą, todėl jei jaučiatės nekaip, visuomet galima pradėti ir nuo savo hormonų. 

Registracija psichologo konsultacijai

Žinutės langelyje nurodykite jums tinkamą datą ir laiką. Netrukus susisieksime dėl registracijos patvirtinimo.








    [wpgdprc "Aš patvirtinu, kad esu susipažinęs su įmonėje taikoma Privatumo politika ir sutinku, kad mano asmens duomenys būtų tvarkomi ja remiantis."]


    Konsultacijos suteikė didesnio pasitikėjimo savimi, kas tikrai labai padeda sprendžiant įvairias problemas ir iššūkius darbe. - 28 m. vyras

    Pagaliau atradau savyje vidinės ramybės, kurios jau senai nejaučiau. Tai stipriai padėjo nurimti ir susitvarkyti su stresu. - 30 m. moteris

    Daugiau koncentruojuosi į dabartį - išmokau būti čia ir dabar. Pavyksta ne visada, bet bent jau žinau ką daryti, kai „įsisvajoju“ . - 26 m. moteris