...

Skrydžio baimė – kaip nebijoti skristi lėktuvu?

Lengvosmintys.lt / Skrydžio baimė – kaip nebijoti skristi lėktuvu?

Skrydžio baimė

Kaip nebijoti skristi lėktuvu?

Skrydžio baimė arba aviafobija – tai viena populiariausių baimių. Kai kuriems žmonės skrydžiai – tik dar vienas būdas keliauti. Tačiau kitiems ima drebėti kojos ir trūkti oro vos tik pamačius lėktuvą. Visgi yra keletas būdų, kurie padės sumažinti neigiamus jausmus ir šią baimę nugalėti.

Faktai apie skrydžio baimę:

1) Skrydžiai lėktuvu – vienas saugiausių būdų keliauti;

2) Kelionės lėktuvu yra žymiai saugesnės, nei kelionės automobiliu;

3) Skrydžio baimė dažnai gali kilti dėl kitų fobijų;

4) Vienas populiaresnių gydymo būdų – kognityvinė elgesio terapija.

„Vienas iš faktorių, kuris sukelia skrydžio baimę - tai per žinias ar kitus medijų kanalus rodomos lėktuvų avarijų nuotraukos.“

Skrydžio baimė: kas ją sukelia?

Vienas iš faktorių, kuris sukelia skrydžio baimę – tai per žinias ar kitus medijų kanalus rodomos lėktuvų avarijų nuotraukos. Matydami tas nuotraukas dažnai pamirštame, kad iš tikrųjų avarijos rizika lėktuve yra be galo minimali.

Taip pat mūsų baimę bei nerimą gali kelti ilgos eilės oro uostuose, apsauginių apžiūros bei rentgeno aparatai. Labai dažnai baimė atsiranda dėl praeityje įvykusių nesusipratimų ar nesėkmių oro uostuose. 

Skrydžio baimė – kitų fobijų pasekmė

Labai dažnai skrydžio baimė atsiranda ne dėl pačio skrydžio, bet dėl šių priežasčių:

1) mažų patalpų baimės (klaustrofobijos);

2) minios baimės (eneklofobijos);

3) aukščio baimės (akrofobijos);

4) terorizmo arba užgrobimo baimės.

 

Skrydžio baimės simptomai

Visai nesvarbu, kas kelia baimę, tačiau prieš skrydį ir jo metu žmonės galite pajausti šiuos fizinius simptomus:

1) Prakaitavimas

2) Širdies ritmo padažnėjimas

3) Oro trūkumas

4) Drebulys

5) Pykinimas

6) Silpnumas

7) Apdujęs mąstymas

8) Dirglumas

Kai kuriems žmonėms net ir kelionės planavimas gali kelti šiuos simptomus. Tai labai apriboja laisvalaikio veiklas ir kelia didelių problemų tiems, kurie turi keliauti verslo reikalais. Kadangi skrydžio baimės sukėlėjai kiekvienam yra skirtingi, tai ir gydymas turi būti nukreiptas į baimę, kuri kelia aviafobiją. 

Turi draugą, kuris bijo skristi lėktuvu?

Padovanok „Lengvos mintys“ dovanų kuponą!

 

dovanu kuponasPadėk žengti žingsnį į lengvesnes mintis! Ši dovana sveria nedaug, tačiau yra sukurta įveikti sunkius išbandymus. Žinome, kad pokyčiai neįvyksta greitai, bet juk taip svarbu imti ir pradėti!

 

Pirkti

Skrydžio baimė: gydymo būdai

Yra labai daug būdų, kurie padeda sumažinti skrydžio ir kitas su skrydžiu susijusias baimes. Pavyzdžiui:

1. Pažiūrėti baimei į akis

Vienas iš psichologų taikomų būdų – pažvelgti savo baimei į akis. Žinoma, baimę reikia įveikti palaipsniui, žengiant po mažą žingsnelį, kai žmogus po truputį pratinasi ir įsitraukia į veiklas bei situacijas, kurios kelia baimę. 

Dažniausiai žmonės, kurie bijo skristi, vengia lėktuvų ir skrydžių. Tai reiškia, kad jie net neturi galimybės įsitikinti, ar jų baimė ir nerimas tikri. O jei tikri, ar gali juos kontroliuoti, nes galbūt ta baimė ir nerimas ne tokie dideli, kaip žmogus įsivaizdavo.

Gydymas sudarytas iš kelių seansų su profesionalo priežiūra. Pirmiausia žmonės išmoksta nerimo valdymo technikas – gilų kvėpavimą ir kaip atskirti neracionalias mintis. Vėliau mokomasi po truputį pažvelgti baimei į akis. 

Tradicinis gydymas – psichoterpeutas keliautų su pacientu kartu lėktuvu, tačiau šiais laikais gali būti pasitelkiama virtuali realybė. 

2. Kognityvinė elgesio terapija (KET)

KET padeda žmonėms pakeisti savo požiūrį į tam tikrus dalykus ir baimes. KET metu išmokstama atskirti, kurios neigiamos emocijos ir jausmai realūs ir gali padėti vienoje ar kitoje situacijoje. Jei neigiami jausmai netikri, tada mintys būna taisomos, kad ateityje netaptų neigiamu elgesio požymiu.

Yra įrodyta, kad tai, ką žmonės išmoko kognityvinės elgesio terapijos metu, buvo puikiai pritaikyta mažinant skrydžių baimes ir nerimą. Taip pat, žmonės išmokę KET principus, jais vadovavosi ir ateityje, o tai reiškia, kad KET poveikis yra ilgalaikis. 

3. Gydymas vaistais

Kartais yra rekomenduojamas trumpalaikis skrydžio baimės simptominis gydymas vaistais. Dažniausiai juos reikia išgerti prieš pat skrydį. 

Labai svarbu, kad prieš pradėdami vartoti tokius vaistus, pasitartumėte su gydytoju. Vaistai – tik trumpalaikis problemos sprendimo būdas, todėl kitą kartą skrendant, žmogus, neišgėręs tokių tablečių, gali jausti dar didesnę baimę ir nerimą.

4. Sudalyvaukite skrydžio kursuose

Nemaža dalis aviakompanijų organizuoja 1 dienos kursus, kurių metu padeda žmonėms įveikti skrydžio baimes. Kursai orientuoti tiek į žmones, kurie bijo įsilaipinti į lėktuvą, tiek ir jaučiantiems nerimą skrydžio metu. 

Kai kuriems žmonėms susipažinimas su profesionaliais pilotais ir klausimų uždavimas apie lėktuvus ir jų patirtis skrendant padeda nusiraminti. Kitus nuramina patekimas į lėktuvą žinant, kad šį kartą jie niekur neskris, tad kitą kartą, prieš skrydį, jie jausis ramesni, nes bus susipažinę su aplinka. 

5. Kelionės planavimas

Detalus kelionės suplanavimas padeda sumažinti stresą. Pateikiame keletą patarimų, padėsiančių suplanuoti kelionę:

1. Užsisakykite tiesioginį skrydį be persėdimų, kad kelionė truktų kuo trumpiau.

2. Skriskite didesniu lėktuvu, juos mažiau veikia turbulencija.

3. Skriskite dienos metu. Kartais skrydžiai dienos metu yra mažiau keliantys stresą, nes dėl šviesos pro lėktuvo langą jūs nesijaučiate uždarytas į mažą „dėžutę“.

4. Rezervuokite sau vietą per vidurį lėktuvo, prie sparnų, čia turbulencija jaučiama mažiausiai.

5. Sumokėkite papildomai už pirminį įlaipinimą, taip išvengsite laukimo eilėje.

6. Pasirinkite vietą prie praėjimo, taip turėsite daugiau vietos kojoms, arba vietą prie lango, kad jums kuo mažiau trukdytų.

7. Žinokite faktus. Pasidomėkite lėktuvų avarijų statistika bei faktais – lėktuvų avarijos yra be galo retos. Priminkite sau, kad skristi yra daug saugiau nei keliauti automobiliu, taip pat pasidomėkite, kodėl neverta baimintis turbulencijos.

8. Susikraukite daiktus iš vakaro, kad naktį gerai pailsėtumėte ir negalvotumėte apie darbus, kuriuos reikia atlikti paskutinę minutę. Važiuokite į oro uostą anksčiau, kad nesinervintumėte dėl laiko ar vėlavimo.

9. Susikurkite grojaraštį, kad skrydžio metu galėtumėte klausytis raminančios ir atpalaiduojančios muzikos.

10. Nusiteikite galimiems nesklandumams. Jei keliaujate atostogų metu, nusiteikite skrydžių vėlavimui. Taip nejausite streso ar nerimo ir nebūsite nustebęs dėl nutikusių nesklandumų.

„Kai kuriems žmonėms kelti baimę gali net ir kelionės planavimas.“

Kaip sumažinti stresą skrydžio metu?

1) Įsipatoginkite. Kai įlipsite į lėktuvą, pasistenkite iškart įsipatoginti. Nusistatykite kondicionierių, užkąskite ar atsigerkite vandens, paskaitykite knygą ar žurnalą, giliai kvėpuokite ir bandykite atsipalaiduoti.

2) Pamiegokite. Išgerkite raminamųjų ir pasistenkite užmigti. Prieš pradėdami vartoti vaistus, pasitarkite su gydytoju.

3) Susipažinkite su žmonėmis. Jei jaučiate ypač didelį stresą, bandykite užmegzti pokalbį su nepažįstamu žmogumi, pasakykite jam, jog jaudinatės. Tokie pokalbiai jus šiek tiek atitraukia nuo to, kas vyksta aplink ir yra ypač naudingi pakilimo metu. Net jei ir skrydžio metu pateksite į turbulenciją, jūsų naujas draugas jus nuramins.

4) Įsivaizduokite. Kiekvieną kartą, kai nervinatės, įsivaziduokite, kad lėktuvas saugiai nusileidžia ant žemės.

5) Atsigerkite. Prieš skrydį ir jo metu gerkite vandenį.

6) Nukreipkite savo dėmesį. Jei pakilimas jums kelia didžiausią nerimą, susiraskite gerą pokalbių laidą – ką nors juokingo arba raminančio, pasileiskite ją pakilimo metu tokiu garsu, kad negirdėtumėte, kas dedasi aplink jus, arba žaiskite žaidimą telefone.

7) Nieko negirdėkite. Rinkitės garsą blokuojančias ausines ar ausų kimštukus ir klausykite muzikos ar pokalbių laidų.

8) Nusiraminimo būdai. Segėkite apyrankę, kurią galėtumėte tampyti, ar gniaužyti rankose ir taip nusiraminti.

Kaip sumažinti pykinimą?

1) Imbieras. Jei jaučiate, kad jums tuoj bus bloga, atsigerkite imbierinio gėrimo arba sukramtykite imbierinį saldainį.

2) Čiulpkite ledinukus arba kramtykite gumą. Kartais mėtų gaiva ir vėsa padeda sumažinti pykinimą. 

3) Neskaitykite. Venkite bet kokio skaitymo lėktuvo pakilimo, nusileidimo ir turbulencijos metu. 

4) Gerkite vandenį. Gerkite kuo daugiau vandens ir venkite alkoholinių gėrimų ar kavos.

5) Vaistai. Vartokite pykinimą ir vėmimą slopinančius vaistus. Prieš pradėdami vartoti tokius vaistus, pasitarkite su gydytoju.

6) Sufokusuokite žvilgsnį. Pakilimo, trubulencijos ar nusileidimo metu stenkitės žvilgsnį sufokusuoti į vieną tašką.

7) Planuokite iš anksto. 12 valandų prieš skrydį nevalgykite nieko, kas suerzintų jūsų skrandį.

8) Kvėpuokite! Giliai kvėpuokite ir atpalaiduokite raumenis, kurie įsitempia, kai jus pykina.

Skrydžio baimę su reikiama pagalba galima lengvai nugalėti. Neleisk savo baimėms apriboti tavęs nuo įsimintinų atostogų, gero laiko su šeima ar verslo kelionių!

Registracija psichologo konsultacijai

Žinutės langelyje nurodyk tau tinkamą datą ir laiką. Netrukus susisieksime dėl registracijos patvirtinimo.


    Aš patvirtinu, kad esu susipažinęs su įmonėje taikoma Privatumo politika ir sutinku, kad mano asmens duomenys būtų tvarkomi ja remiantis.