...

Bipolinis sutrikimas – maniakinė depresija

Lengvosmintys.lt / Bipolinis sutrikimas – maniakinė depresija

Bipolinis sutrikimas

 – maniakinė depresija

Bipolinis sutrikimas (angl. bipolar disorder), anksčiau vadintas „maniakine depresija“, yra psichinės sveikatos būklė, sukelianti staigią nuotaikų kaitą: pakėlimas iki pat emocinės viršūnės (manija ar hipomanija) ir numetimas iki emocinio dugno (depresija).

Kai apninka depresija – jaučiatės liūdnas, beviltiškas, prarandate bet kokį susidomėjimą ar malonumą gyventi, o kai ištinka manija ar hipomanija (ne tokia stipri kaip manija) – jaučiate euforiją, energijos pliūpsnį, o kartais ir irzlumą. Šie nuotaikų svyravimai daro įtaką miegui, energijai, jūsų veiklai, elgsenai, nepriimate teisingų sprendimų, nemąstote blaiviai.

Šie epizodai yra reti, kartais gali ištikti tik porą kartų per metus. Tarp jų, žmogus gali jausti tam tikrus emocinius simptomus, gali ne. Nors ir bipolinis sutrikimas yra visam gyvenimui, jį galima suvaldyti vadovaujantis gydymo planu, o kitais atvejais ir vartojant medikamentus ir lankant pas specialistus.

bipolinis sutrikimas bipolar disorder maniakine depresija

„Būdinga staigi nuotaikų kaita: pakėlimas iki pat emocinės viršūnės (manija ar hipomanija) ir numetimas iki emocinio dugno (depresija).“

Bipolinis sutrikimas: Simptomai

Yra keletas bipolinio ir panašių sutrikimų  rūšių. Manija, hipomanija ir depresija – neatsiejama jų dalis. Simptomai sukelia nenuspėjamą nuotaikų ir elgsenos kaitą, o tai apsunkina gyvenimą.

1. Bipolinis sutrikimas I:

Jus buvo ištikęs bent vienas manijos epizodas, prieš kurį arba po jo buvo pasireiškusi hipomanija arba depresija. Kai kuriais manijos epizodo atvejais, jus gali ištikti ir psichozė.

2.Bipolinis sutrikimas II:

Jus buvo ištikęs bent vienas depresijos ir bent vienas hipomanijos epizodas, bet nei vienas manijos.

3.Cikotimija:

Bent du metus, ar metus vaikystėje ir paauglystėje, jums pasikartojo hipomanijos ir depresijos (švelnesni nei sunkios depresijos) simptomai.

4.Kiti tipai:

Tai bipolinis ar panašus sutrikimas, iššauktas svaigalų vartojimo, sveikatos sutrikimų (pvz.: Kušingo sindromas), sklerozės ar širdies smūgio.

Svarbu suprasti, kad bipolinis sutrikimas II nėra bipolinio sutrikimo I lengvesnė forma – tai dvi atskiros diagnozės. Manijos priepuoliai sutrikime I gali būti labai skausmingi ir pavojingi, o sutrikime II depresija gali užsitęsti ilgesnį laiką ir taip sukelti kitokių problemų.

Šis sutrikimas gali būti diagnozuotas bet kokiame amžiuje, tačiau dažniausiai išlenda paauglystėje ar jaunystėje. Kiekvienas žmogus patiria skirtingus simptomus, o ir šie kiekvieną kartą būna vis kitokie.

„Kai kurie žmonės netgi mėgaujasi ištikta euforija ir pakylėjimo epizodais, tačiau dažniausiai po gerųjų epizodų ateina sunkus ir tamsus laikas, juos ištinka depresija, galbūt net finansiniai, teisiniai sunkumai, problemos santykiuose.“

Manija ir hipomanija

Manija ir hipomanija tai du atskiri epizodai, tačiau jų simptomai yra vienodi. Manija, lyginant su hipomanija, yra stipresnė, sukelia labiau pastebimas problemas darbe, mokykloje, socialiniame gyvenime bei santykiuose. Taip pat manija gali iššaukti psichozę, jums gali prireikti gydytojų priežiūros.

 

Manija ir hipomanija gali pasireikšti trimis ar daugiau iš šių simptomų:

1. Neįprastas linksmumas, nervingumas, įtemptumas;

2. Padidėjęs aktyvumas, energija, jaudulys;

3. Perdėtas gerumo ir pasitikėjimo savimi jausmas;

4. Sumažėjęs miego poreikis;

5. Nebūdingas kalbumas;

6. Plūstančios mintys į galvą;

7. Išsiblaškymas;

8. Prastų sprendimų priėmimas, pvz.: išlaidavimas, vienadieniai santykiai, prastas investavimas.

Sunki depresija

Depresijos epizodo simptomai yra pakankamai rimti, kad pastebimai apsunkintų jūsų kasdienį gyvenimą – darbe, mokykloje, bendravime bei santykiuose. Bent penki iš šių simptomų pasireiškia per depresijos epizodą:

 

1. Depresinė nuotaika – liūdnumas, tuštumas, beviltiškumas, ašarojimas (vaikams ir paaugliams gali pasireikšti irzlumas);

2. Bet kokios veiklos atsisakymas, nenorėjimas;

3. Didelis svorio nukritimas ar priaugimas be dietų, sumažėjęs ar padidėjęs apetitas (svorio neaugimas vaikams gali būti depresijos simptomas);

4. Nemiga ar nuolatinis miegojimas;

5. Neramumas ar sulėtėjęs veiklumas;

6. Nuovargis, energijos nebuvimas;

7. Beviltiškumo, kaltės jausmas,

8. Nesusikaupimas, mąstymo stoka, neryžtingumas;

9. Galvojimas apie savižudybę, jos planavimas ar bandymas nusižudyti.

Kiti bipolinio sutrikimo ženklai

Bipolinis sutrikimas I ir II taip pat gali pasireikšti sielvartavimu, melancholiškumu, psichoze ar kitais ženklais. Šie simptomai gali kartotis panašiu laiku arba be jokios tvarkos, jie gali priklausyti nuo metų laikų, atsirasti nėštumo metu.

Vaikų ir paauglių simptomai

Vaikams ir paaugliams yra sunkiau nustatyti, ar jų nuotaikų kaitos yra normalios, ar tai streso ar traumos padariniai, ar bipolinio, ar panašaus sutrikimo simptomai.

Vaikų ir paauglių depresijos, manijos ir hipomanijos epizodai skiriasi nuo suaugusiųjų epizodų. Nuotaikos gali keistis priklausomai nuo metų laikų, kai kuriems vaikams laikas tarp epizodų praeina be jokių simptomų.

Labiausiai pastebimas bipolinio sutrikimo simptomas yra ypač sunki nuotaikų kaita, nepanaši į vaikams ir paaugliams įprastą kaitą.

Bipolinis sutrikimas: kada psichologas gali padėti

Žmonės, sergantys bipoliniu sutrikimu (taip pat žinoma kaip maniakinė depresija), neatkreipia dėmesio, kaip jų nuotaikų šokinėjimas keičia jų pačių ir jų mylimųjų gyvenimo kokybę ir ritmą, ir dėl to neieško jiems reikiamos pagalbos.

Kai kurie žmonės netgi mėgaujasi ištikta euforija ir pakylėjimo epizodais, kada geriau sekasi, tačiau dažniausiai po gerųjų epizodų ateina sunkus ir tamsus laikas, juos ištinka depresija, galbūt net finansiniai, teisiniai sunkumai, problemos santykiuose.

Jei jums pasireiškia manijos ar depresijos simptomai, apsilankykite pas psichoterapeutą, nes bipolinis sutrikimas savaime nepraeina, o su tinkamu gydymu jūs išmoksite suvaldyti simptomus

Registracija konsultacijai su psichologu

Žinutės langelyje nurodykite Jums tinkamą datą ir laiką. Susisieksime dėl registracijos patvirtinimo.






    Aš patvirtinu, kad esu susipažinęs su įmonėje taikoma Privatumo politika ir sutinku, kad mano asmens duomenys būtų tvarkomi ja remiantis.

    Pagaliau atradau savyje vidinės ramybės, kurios jau senai nejaučiau. Tai stipriai padėjo nurimti ir susitvarkyti su stresu. - 30 m. moteris

    Psichologė man labai padėjo susidėlioti chaotiškas mintis, pagaliau atrasti gyvenime daugiau balanso ir vertinti akimirkas daug pozityviau. - 45 m. moteris

    Konsultacijos suteikė didesnio pasitikėjimo savimi, kas tikrai labai padeda sprendžiant įvairias problemas ir iššūkius darbe. - 28 m. vyras