...

OCD – Obsesinis kompulsinis sutrikimas

Lengvosmintys.lt / OCD – Obsesinis kompulsinis sutrikimas

OCD

Obsesinis kompulsinis sutrikimas (OCD) pasižymi neracionaliomis mintimis ir baimėmis, sukeliančiomis pasikartojantį elgesį. Jeigu sergate, tai jums gali trukdyti mėgautis gyvenimu, sukelti stresą.

Sergantysis bandydamas ignoruoti ar atsikratyti baimių, kelia sau dar didesnį diskomfortą ir nerimą. Galiausiai pasiduoda norui kartoti tuos pačius veiksmus, kad tik sumažintų streso lygį. Nepaisant pastangų sumažinti tas baimes, jos vis grįžta ir taip sergantįjį stumia gilyn obsesinio kompulsinio sutrikimo link.

Sutrikimas dažniausiai apima vieną, kurią nors sferą, pvz. bakterijos (kad sumažintų savo baimes, pradės dažniau plautis rankas).

OCD sutrikimas dažniausiai apima kurią nors vieną sferą, pvz. bakterijų baimė (kad sumažintų savo baimes, žmogus pradės labai dažnai plautis rankas).

Obsesinis kompulsinis sutrikimas (OCD):

Simptomai

Dažniausiai obsesinis kompulsinis sutrikimas (OCD) pasireiškia ir obsesijomis (mintimis) ir kompulsijomis (veiksmais), tačiau įmanomas ir vieno iš jų simptomų atsiradimas. Galite suprasti, kad jūsų mintys ar veiksmai yra sutrikimo pasekmė, o galite ir ne, tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad atsirandantys simptomai užima nemažą jūsų laiko dalį, įsitraukia į jūsų dienotvarkę.

 

OCD: Obsesijos simptomai

Sutrikimo obsesijos – tai yra pasikartojančios, paveikiančios ir nelaukiamos mintys, poreikiai ar vaizdiniai, kurie kelia jums įtampą ir nerimą. Jūs, atlikdamas tam tikrus veiksmus, bandote tas mintis ignoruoti ar jų visai atsikratyti. Šios mintys dažniausiai atsiranda kai bandote blaiviai mąstyti, ar atlikti kokius nors darbus.

 

Obsesijos dažnai būna teminės:

1. Baimė užsikrėsti ar išsipurvinti;

2. Visi daiktai turi būti savo vietose, sudėlioti simetriškai, tvarkingai;

3. Agresyvios mintys, noras žaloti save ar kitus;

4. Nelaukiamos mintys apie agresiją, religiją, intymumą.

 

Obsesijos ženklai ir simptomai:

1. Baimė užsikrėsti liečiant kitų paliestus daiktus;

2. Dvejonės, ar užrakinote duris ir išjungėte dujinę viryklę;

3. Stresas, nes daiktai nėra išrikiuoti, ar pastatyti tvarkingai;

4. Vaizdiniai, kaip žalojate save, ar kitus, jums nemielus žmones;

5. Vengiate situacijų, kurios kelia obsesines mintis (pvz.: rankos paspaudimas);

6. Stresas dėl pakartotinai kylančių seksualinių minčių.

 

OCD: Kompulsiniai simptomai

 

Kompulsijos – tai yra pasikartojantys veiksmai, kuriuos manote, jog privalote atlikti. Šie veiksmai siejami su jūsų obsesinėmis mintimis ir, jūsų manymu, turėtų jus apsaugoti nuo kažko blogo. Deja, kompulsijos neatneša jokio malonumo, galbūt tik laikiną palengvėjimą.

Jūs susigalvojate taisykles ir jų laikotės, norėdami patenkinti savo obsesines mintis.  Tokie veiksmai yra perdėti ir visiškai nesusiję su problema, kurią bandote ištaisyti.

 

Kaip ir obsesijos, kompulsijos taip pat yra teminės:

1. Plovimas ir valymas;

2. Tikrinimas;

3. Skaičiavimas;

4. Tvarkingumas;

5. Griežta rutina;

6. Užtikrintumo reikalavimas.

 

Kompulsijų ženklai ir simptomai:

1. Rankų plovimas, kol rankų oda suskeldėja;

2. Nuolatinis durų tikrinimas, ar jos užrakintos;

3. Nuolatinis viryklės tikrinimas, ar ji išjungta;

4. Skaičiavimas tam tikru būdu;

5. Daiktų pasukimas į vieną pusę.

 

Obsesinis kompulsinis sutrikimas (OCD) intensyvumo kaita

Obsesinis kompulsinis sutrikimas (OCD) pasireiškia jau paauglystėje ar jaunystėje. Simptomai atsiranda palaipsniui ir jų intensyvumas kinta laikui bėgant. Jie suintensyvėja, kai patiriate didesnį stresą. Šis sutrikimas yra visam gyvenimui, galima jo lengva forma, kai simptomus galima kontroliuoti, o kartais tokia stipri ir atimanti daug laiko, kad jus gali net sužaloti.

 

Kada apsilankyti pas psichologą?

Yra skirtumas tarp buvimo perfekcionistu (siekiančiu tobulumo visur) ir sirgimo liga, tokia kaip obsesinis kompulsinis sutrikimas (OCD). Sutrikimo mintys nėra paprastas NERIMAS dėl realių problemų, ar tvarkos mėgimas.

Registracija pokalbiui su psichologu

Žinutės langelyje nurodyk tau tinkamą datą ir laiką. Netrukus susisieksime dėl registracijos patvirtinimo.


    Aš patvirtinu, kad esu susipažinęs su įmonėje taikoma Privatumo politika ir sutinku, kad mano asmens duomenys būtų tvarkomi ja remiantis.