Blog

Lengvosmintys.lt / Visi  / Perfekcionizmas – kaip netobulam būti laimingam?
Perfekcionizmas

Perfekcionizmas – kaip netobulam būti laimingam?

Perfekcionizmas –  tai polinkis reikalauti iš savęs ar kitų kiek įmanoma tobuliausio rezultato, kuris dažniausiai pranoksta tai, ko reikalauja situacija. Nors psichologijoje tai nėra įvardijama kaip sutrikimas, vis dėlto turint šį polinkį kartais tobula išorė atskleidžia sunkumus viduje –  nerimas, stresas, emocinis perdegimas, depresyvumas, valgymo sutrikimai.

Neretai perfekcionizmas, reikalaudamas papildomų laiko ir energijos resursų atlikti viską iki galo tobulai, išeikvoja jūsų akimirkas, kurias galėtumete praleisti ilsėdamiesi, būdami su artimaisiais ar skirdami laiko sau. Jei perfekcionistas esate darbe –  už papildomas valandas dirbant iki pačių mažiausių smulkmenų jums greičiausiai nemoka papildomai, tad jūsų darbas lieka neįvertintas.

Perfekcionizmas

„Perfekcionizmas gali išsivystyti net nuo tokių aplinkos veiksnių kaip lyginimasis socialiniuose tinkluose.“

Kaip netobulam būti laimingu? Šeši patarimai jums:

Perfekcionizmas tarsi nesibaigiantis savęs išnaudojimo ratas, kurį mes priimame kaip įprastą elgesį. Visgi susikūrę tokius aukštus lūkesčius, kurių neįmanoma įgyvendinti, kartais ir pasiduodame nepasiekę norimo rezultato, o tuo tarpu mūsų vidinis kritikas tai priima kaip didžiausią nusivylimą savimi –  galvoje sukasi mintys, kad esame nepakankamai geri, nepakankamai protingi ar neverti gražių dalykų. Pasinaudokite šiais patarimais, išmokite gyventi ir tikslų pasiekti lengviau:

1. Supraskite priežastis

Stenkitės ugdyti sąmoningumą vis paklausiant savęs kodėl Jūs jaučiate poreikį būti tobulu, iš kur šis spaudimas kyla? Noras būti geriausiam dažnai slepia kur kas gilesnes priežastis. Galbūt tai troškimas jaustis saugiai, būti mylimam ir priimtam, o gal tobuli rezultatai Jums reiškia, kad tik tuomet esate vertas, tad išgyvenate baimę suklysti – atraskite savo priežastis. Psichologų manymu, svarbiausi aspektai norint išeiti iš perfekcionizmo liūno yra sąmoningumas, atsigręžimas į savo vidų (ang. Mindfulness) ir savęs priėmimas.

2. Leiskite sau atsipalaiduoti

Perfekcionizmas padaro žmogų lengvai pažeidžiamą, o siekiamybė viską atlikti tobulai iki smulkmenų automatiškai priverčia jausti stresą bei nerimą. Patiriant šiuos jausmus smegenys įjungia rėžimą kuo greičiau panaikinti stresą išsprendžiant situaciją, tačiau noras atlikti viską tobulai neleidžia proceso pagreitinti. Tad pastebėję, kad kyla perfekcionistinis nerimas, rekomenduojame iš lėto įkvepiant bei įškvepiant ramiai pakvėpuoti, leiskite sau 10 minučių pasivaikščioti atitraukus dėmesį nuo darbo. Šis atsitraukimas leis situaciją pamatyti aiškiau.

3. Savikritiką iškeiskite į savęs priėmimą

Perfekcionizmas neišvengiamai eina kartu su savikritika. Nuolatinis nerimas, kad darbus galite atlikti geriau ir geriau, arba sunkiai suvaldomas savęs gailėjimasis ir gėda, jei kažką jau atlikote netobulai. Tokiomis akimirkomis sukasi neigiamos mintys, smerkimas ir kritika sau. Vis dėlto būtent tokiais momentais yra svarbu prisiminti dalykus už ką galite save pagirti ir pasidžiaugti, o į galimas ar įvykusias ,,klaidas’’ žvelgti su priėmimu. Puikus pratimas yra įsivaizduoti artimą draugą, kuris išgyvena Jūsų savijautą ir aplinkybes. Ką jam patartumėt, ar priimtumėt? Daugelis atsakytų, kad tikrai taip. Jūsų tikslas yra su meile priimti ir save.

4. 5 metų taisyklė

Kartais paprasčiausiai paklauskite savęs, ar visos pastangos būti geriausiam šią akimirką, bus svarbios (arba turės įtaką laikui) po 5 metų? Jei atsakymas yra ne – nuimkite nuo savęs visą įtampą ir spaudimą bei prisiminkite, kad meilė, džiaugsmas, santykiai yra vieni svarbiausių dalykų gyvenime – nepraleiskite jų, stengdamiesi kiekviename žingsnyje viską atlikti tobulai. Jei vis dėlto į klausimą atsakymas yra taip –  puiku, tais atvejais galite investuoti daugiau savo laiko ir energijos į atliekamą darbą užsitikrindami, kad to iš tiesų reikia.

5. Pabūkite netobuli tyčia

Pažiūrėkite kaip į žaidimą pasirinkdami kokią nors neįpareigojančią veiklą, hobį ar darbą ir pabandykite tyčia atlikti jį netobulai, palikite šiokių tokių klaidų. Atlikite pakankamai gerai, tačiau ne iki smulkmenų tobulai. Atkreipkite dėmesį į savo savijautą, kokios mintys kyla? Pastebėkite, kas aplinkoje keičiasi nuo buvimo netobulu, galbūt nesikeičia niekas? Mintis galite užsirašyti ir perskaityti, kai jausite perfekcionistinį nerimą. Šis pratimas leis pasipraktikuoti, ką reiškia savijauta, kurios siekiate.

6. Priimkite pagalbą iš aplinkinių

Vos nutolus nuo savęs priėmimo galite labai greitai vėl atsidurti perfekcionizmo ir vidinio kritiko apsuptame rate, iš kurio ištrūkti reikės nemenkų pastangų. Jei jaučiate, kad susitvarkyti su šia būsena yra išties sunku –  pasidalinkite apie tai su tais, kuriems rūpite ir kuriais pasitikite. Leiskite jiems žinoti apie jūsų sunkumus ir priminti Jums būti nuolankesniu prieš save. Jeigu jaučiate, kad perfekcionizmo savijauta stipriai veikia Jūsų kasdienybę ir nerandate išeičių, kreipkitės į psichologą. Konsultacijų metu galėsite skirti laiką savo savivertės stiprinimui, padedami profesionalų.

Registracija pokalbiui su psichologu

Žinutės langelyje nurodykite Jums tinkamą datą ir laiką. Susisieksime dėl registracijos patvirtinimo.


    Aš patvirtinu, kad esu susipažinęs su įmonėje taikoma Privatumo politika ir sutinku, kad mano asmens duomenys būtų tvarkomi ja remiantis.