Blog

Lengvosmintys.lt / Visi  / Kuo skiriasi psichologas, psichoterapeutas ir psichiatras?
Psichoterapeutas

Kuo skiriasi psichologas, psichoterapeutas ir psichiatras?

Psichologas, psichoterapeutas ir psichiatras yra panašios ir dažnai persidengiančios profesijos, tačiau jos visos yra sukoncentruotos į žmogaus emocinę sveikatą. Dėl jų panašumo dažnai kyla keblumų renkantis reikalingą specialistą. Ši informacija gali padėti išsiaiškinti kur kreiptis, susidūrus su emocinėmis problemomis. 

Psichoterapeutas

Psichologas 

Psichologija yra mokslas apie žmones: kaip ir ką jie galvoja, kaip elgiasi, reaguoja ir bendrauja tarpusavyje. Ji susijusi su visais elgesio bei minčių aspektais ir po jais slypinčia motyvacija, jausmais. Psichologo tikslas yra padėti žmonėms suprasti šiuos jausmus, iš jų kylantį elgesį, ir padėti jį pakeisti. Psichologai gali specializuotis daugybėje sričių, kaip emocinė sveikata, švietimas ir darbo psichologija. Mūsų psichologas Vilniuje specializuojasi emocinės sveikatos srityje.

Psichologas gali padėti pacientams kovoti su stresu, atsigauti po patirtos traumos, priimti sunkius sprendimus, padėti, jei patiriate panikos priepuolius, kontroliuoti kitus psichikos sutrikimus ir jų simptomus. Tam pasiekti, naudojama daugybė skirtingų technikų, kurios parenkamos pagal individualius kliento poreikius, charakterį, vertybes ir aplinkybes. Vis dėlto, dažniausiai naudojama pokalbio terapija. 

Į psichologą patariama kreiptis, jei norite pakalbėti apie savo gyvenimo problemas, santykius, pagerinti savo emocinę būklę, jei ieškote pagalbos naviguojant kasdieniame gyvenime jau turint psichinių ar emocinių sutrikimų. Pagrindinis ypatumas yra tai, kad psichologai negali paskirti klientams vaistų ir diagnozuoti sutrikimų. 

Psichoterapeutas

Psichoterapija yra vykdoma tiek individualiai, tiek grupėms (poroms, šeimoms). Jos tikslas yra gilintis šiek tiek „giliau”, padedant išspręsti labai panašiais problemas, kaip ir dirbant su psichologu. Pavyzdžiui, atsikratyti streso, emocinių ir santykių problemų ar žalingų įpročių. Psichoterapeutas darbe gilinasi į kliento problemą stipriau ir naudoja tam tikrą terapijos rūšį, tokią kaip kognityvinė elgesio terapija, psichoanalitinė, psichodinaminė ir kitos terapijos.

Vis dėlto, kaip ir psichologas, psichoterapeutas gydymo procese negali išrašyti vaistų ir gydymo tikslo siekia terapinio pokalbio priemonėmis. Skirtingos terapijos gali padėti atsiverti apie savo patirtus išgyvenimus, išsilaisvinti nuo sukauptų negatyvių emocijų. Pagrindinis psichoterapeuto skirtumas yra tai, kad jis proceso metu į problemas gilinasi „giliau”, padeda išmokti naujų elgesio modelių, taip pat psichoterapija yra ženkliai ilgesnis procesas, negu psichologo konsultacijos.

Psichiatras

Psichiatrija yra mokslas apie psichinės sveikatos sutrikimus ir jų diagnozę, kontroliavimą, išvengimą. Psichiatrai yra medikai, turintys psichiatrijos kvalifikaciją, jie gali nustatyti ir vertinti sutrikimus tiek iš psichologinės, tiek fizinės perspektyvos. Tai leidžia jiems atlikti įvairiapusius paciento tyrimus ir surasti problemos šaknis šeimos sveikatos istorijoje ar praeities emocinėse ir fizinėse traumose. Būdami medikais, psichiatrai išsiskiria tuo, kad jie gali paskirti pacientams vaistus sutrikimų simptomams gydyti arba slopinti.

Psichiatro darbas apima daug temų: emocinė sveikata, priklausomybės, psichikos sutrikimų diagnozė ir gydymas, savižudiškos mintys, gili depresija, haliucinacijos.  Į psichiatrą rekomenduojama kreiptis, jei pastebite savyje psichinių sutrikimų simptomus, priklausomybės trukdo gyventi pilnavertį gyvenimą, nebesugebate kontroliuoti savo minčių, emocijų ir poelgių, aplanko savižudiškos mintys. 

Kad ir kurį specialistą nuspręstumėte pasirinkti, svarbiausia – išdrįsti ieškoti pagalbos, kai esate tamsioje vietoje. Pirmą žingsnį – užsiregistruoti, galite atlikti jau dabar.

Registracija pokalbiui su psichologu

Žinutės langelyje nurodykite Jums tinkamą datą ir laiką. Susisieksime dėl registracijos patvirtinimo.






    Aš patvirtinu, kad esu susipažinęs su įmonėje taikoma Privatumo politika ir sutinku, kad mano asmens duomenys būtų tvarkomi ja remiantis.