Blog

Lengvosmintys.lt / Visi  / Permąstymas (overthinking) ir 6 būdai jį sustabdyti
permastymas overthinking

Permąstymas (overthinking) ir 6 būdai jį sustabdyti

permastymas overthinking

Permąstymas (overthinking) ir 6 būdai jį sustabdyti

Jeigu permąstymas (overthinking) – nuolatinis tavo palydovas, išbandyk šiuos patarimus, kai kitą kartą ir vėl norėsis leistis į nesibaigiančias mintis. Meditacija, smegenų treniravimas ir šuoliai, susiliejimas su gamta – šios ir dar daugiau nesudėtingų praktikų – tam, kad permąstymas nebevargintų. 

Sutik su savo mintimis arba jas paneik 

Protas nuolat kuria įvairiausias mintis, tačiau mes galime jas priimti, sutikti su jomis, arba jas paneigti. Nebūtina patikėti kiekviena nerimą keliančia mintimi. Permąstymo akimirkas galime išnaudoti siekdami patikrinti, kas yra tikra – tokiu būdu jaudinančios mintys mūsų neužvaldys. 

 

Ištreniruok savo smegenis, kad permąstymas būtų sumažintas

Kai smegenys veikia poilsio režimu, jose aktyvuojasi problemų sprendimo ir savianalizės sritys. Todėl nekontroliuojamas mąstymo procesas dažniausiai baigiasi permąstymu. Svarbu treniruoti savo smegenis, išmokyti jas veikti kitokiu būdu, ypač jeigu permąstymas žmogui būdingas tam tikru metu, pavyzdžiui, prieš einant miegoti. Galima pakeisti šį įprotį kita mąstymą nuraminančia veikla.

 

Medituok

Dėmesingumas – meditacijos technika, galinti padėti žmonėms, patiriantiems nerimą ir depresiją. Lengviausia tai praktikuoti sutelkiant dėmesį į ką nors kasdieniško, rutiniško, pavyzdžiui, indų plovimą arba skalbinių lankstymą. Tiesiog sutelk savo dėmesį į užduoties atlikimą – skirk tam visą savo dėmesį ir visiškai negalvok apie tai, kas vyksta viduje, neanalizuok savęs ir patiriamų jausmų. Toks visiškas susitelkimas gali padėti nutildyti įsibrovėles mintis. 

 

Permąstymas (overthinking) gali būti sumažintas nukreipiant dėmesį nuo minčių į kūną

Sąmoningą dėmesingumą galima praktikuoti ir labiau tradiciniu būdu – sutelkiant dėmesį į kūno pojūčius. Kuriam laikui pamiršk bet kokias mintis ir susitelk į savo kūną. Užsimerk ir passitenk pajausti savo širdies plakimą. Suglausk delnus ir tvirtai juos suspausk arba padėk pėdas ant grindų ir pajausk visas dalis, kuriomis jos susiliečia. Susijungti su kūnu taip pat galima judant pagal muziką arba sportuojant. 

 

Išrašyk savo permąstymą

Siekiant paleisti bent dalį slegiančių minčių, galima jas užrašyti. Taip pat šiuo atveju padeda darbų sąrašas – jo sudarymas yra orientuotas į veiksmą ir vien tai gali bent šiek tiek nuraminti įsisiautėjusias smegenis. Galima sąrašą užsirašyti ant popieriaus lapelio arba savo telefone. 

 

Susiliek su gamta

Grynas oras padeda protui nurimti. Jeigu įmanoma, pabūk gamtoje. Remiantis tyrimų rezultatais, 90 minučių trukmės pasivaikščiojimas gamtoje gali sumažinti polinkį permąstyti. Tai susiję su natūraliai aplinkai būdinga tyla ir trukdžių nebuvimu. Taip pat kai kuriems gamtoje pavyksta nutildyti neigiamas mintis gėrintis kai kuo didingesniu nei jie patys. 

 

Kaip dar gali būti sustabdytas permąstymas (overthinking)? 

Permąstymas gali būti vienu iš psichologinių sutrikimų – depresijos arba nerimo simptomų. Tai taip pat – veiksniu, bent iš dalies lemiančiu psichologinių problemų atsiradimą. 

Vienus žmones permąstymas gali paveikti stipriau nei kitus. Jeigu mintys – visa apimančios arba lemiančios stresą, o permąstymas trukdo sklandžiam kasdieniam gyvenimui, rekomenduojama ieškoti psichologo pagalbos.

 

Psichologo konsultacijos gali padėti atskirti, kurios nerimą lemiančios mintys – atspindi realybę ir gali būti produktyvios, o kurios – tik kenkia. Psichologas gali išmokyti įgūdžių, padėsiančių mažiau permąstyti dalykus, kurie nenaudingi bei padėti atrasti būdų – sąmoningo dėmesingumo praktikų, fizinių pratimų ar kitų, efektyviausiai veikiančių konkrečiu atveju. 

Registracija psichologo konsultacijai:

Žinutės langelyje nurodykite Jums tinkamą datą ir laiką. Susisieksime dėl registracijos patvirtinimo.






    Aš patvirtinu, kad esu susipažinęs su įmonėje taikoma Privatumo politika ir sutinku, kad mano asmens duomenys būtų tvarkomi ja remiantis.