
Prokrastinacija: kaip lengviau pradėti nemalonų darbą?
Prisipažinkime, juk visi esame bent kartą susidūrę su užduotimi, kurią būtina atlikti, tačiau net mintis apie tai pykina. Tai yra visiškai normalus reiškinys, su kuriuo susiduria net savo darbą mylintys ir labai motyvuoti žmonės. Ar tai būtų tvarkymasis, ar mokesčių mokėjimas, ar tam tikros užduotys darbe – kartais tiesiog neina prisiversti. Vietoj to randame daugybę pasiteisinimų, o išaušus paskutiniams terminams darbą vis tiek reikia atlikti, tik su dar didesne kančia ir nerimu dėl skubėjimo. Tai vadinama prokrastinacija.

Kas yra prokrastinacija?
Prokrastinacija yra nuolatinis atidėliojimas ir sunkumai atlikti privalomus ar netgi norimus darbus. Tai itin žalingas įprotis (ne emocinis sutrikimas), kadangi laikas, praleistas vengiant naudingų ar reikalingų užduočių, dažniausiai iššvaistomas bevertėms veikloms. Prie problemos prisideda ir tai, kad prokrastinuodami mes nesiilsime, kadangi nuolat juntama įtampa ir stresas dėl neatliktų darbų neleidžia atsipalaiduoti. Būtent dėl to prokrastinacijos negalima laikyti tingumu. Kai tingime, esame padarę sąmoningą sprendimą kažko neatlikti ir su tuo susitaikome nejausdami jokio streso ar nerimo. Prokrastinacija įspraudžia mus tarp „darymo“ ir „nedarymo“, kadangi pačios užduoties atlikti nepajėgiame prisiversti, o nustoti dėl to jaudintis taip pat nepavyksta.
Tačiau gera žinia tai, kad yra būdų padėti sau efektyviau atlikti nemėgstamus darbus ar netgi paversti juos pakankamai smagiais.
7 patarimai, kaip lengviau ir smagiau atlikti nemalonią užduotį
1. Pasiruoškite greitai pradžiai
Sunkiausia užduoties atlikimo dalis yra jos pradžia. Būtent dėl to, norint lengviau atlikti užduotį, reikia kiek įmanoma sutrumpinti pasiruošimo etapą. Juk daug sunkiau pradėti, pavyzdžiui, gaminti vakarienę, jei peiliai dar yra indaplovėje ir trūksta pusės ingredientų. Tačiau dieną prieš nusipirkus visus reikalingus produktus ir susitvarkius virtuvę, pradėti bus daug lengviau. Taigi, ne be reikalo yra sakoma „gera pradžia – pusė darbo“. Tinkamai pasiruošus užduočiai, pradėti ir atlikti ją bus daug lengviau.
2. „Privalau“ pakeiskite į „pasirenku“
Perspektyvos pakeitimas gali stipriai pakeisti mūsų nuomonę apie pačią užduotį. Dažnai į nemalonius darbus žiūrime iš „aš privalau“ perspektyvos. Tai sukelia neigiamas emocijas ir darbas pradedamas su jomis asocijuotis. Tačiau šį požiūrį pakeitus į „aš pasirenku tai atlikti“, prisiminsite dėl ko nusprendėte atlikti užduotį ir kokia jums iš to nauda.
3. Papirkite save
Nėra nieko blogo bandyti papirkti save mielais dalykais už užduoties atlikimą. Prieš atliekant nenorimą darbą pasirinkite kuo save palepinsite, kai jį baigsite. Tai gali būti kava, gabaliukas torto, masažas, valandos miegas ar kitos mielos smulkmenos. Žinant, kad po darbo laukia atlyginimas, užduotį bus daug lengviau atlikti ar net pradėsite jos laukti!
4. Darbo aplinką paverskite mielesne
Širdžiai miela darbo vieta gerokai palengvina užduoties atlikimą, nes darbą pradedame asocijuoti su gražiais ir smagiais dalykais. Naujas tušinukas, miela užrašų knygutė, mėgstamiausias kavos puodelis ar kompaniją palaikanti gėlė ant stalo pavers užduotį vizualiai patrauklia. Tokiu būdu darbą atlikti bus žymiai lengviau ir smagiau.
5. Užduotį padalinkite į mažesnes dalis
Per vieną kartą atlikti nenorimą užduotį gali būti labai sunku ir nemalonu. Tačiau, jei ją padalinsite į kelias dalis, tai gerokai palengvins procesą. Pabandykite šiam darbui paskirti, pavyzdžiui, tris skirtingas valandas dienoje arba vieną dalį atlikite šiandien, o kitą pasižadėkite padaryti rytoj. Tokiu būdu užduoties atlikimas bus daug lengvesnis ir kiekvienos dalies baigimą laikysite maža pergale.
6. Pagalvokite, kaip ši užduotis padeda tobulėti
Net seniai atsibodę ar neįdomūs darbai, kaip namų tvarkymas, grafiko sudarinėjimas ar elektroninių laiškų atrašymas gali tapti malonesniais, jei įžvelgsime juose prasmę. Tai gali būti sunki užduotis, tačiau kiekvienas darbas prisideda prie mūsų tobulėjimo. Namų tvarkymas gerina organizacinius gebėjimus ir moko vertinti turimus daiktus, darbotvarkės sudarymas moko planuoti laiką. Atkreipus dėmesį į tai, kaip kiekvienas darbas padeda tobulėti, lengviau rasti motyvacijos jo atlikimui.
7. Darykite pertraukas
Susidūrus su dideliu nemaloniu darbu, kurio atlikimas reikalaus visos dienos, dažnai susisuka galva ir dingsta visa motyvacija. Tačiau žinant, kad kas 30 minučių bus pertraukos, kurių metu galėsite daryti ką tik norite, pasidaro gerokai lengviau. Taigi, rekomenduojame nusistatyti priminimus ir kas 25-30 min. daryti 5 min. pertraukėles. Jų metu galite pasidaryti kavos, suvalgyti šokolado ar pakvėpuoti grynu oru. Po trumpos pertraukėlės grįšite atsigavę ir norėsite kuo greičiau atlikti darbus iki kitos pertraukos.
Šie patarimai turėtų padėti visus nemalonius darbus paversti pakenčiamais ar net šiek tiek maloniais. Įtraukus juos į savo kasdienybę, prokrastinacija bus įveikiama lengviau ir laiką, dažnai skiriamą užduoties atidėliojimui ir neramiam „nieko neveikimui“, galėsite paskirti poilsiui.
„Prokrastinacija įspraudžia mus tarp „darymo“ ir „nedarymo“, kadangi pačios užduoties atlikti nepajėgiame prisiversti, o nustoti dėl to jaudintis taip pat nepavyksta.“
Registracija pokalbiui su psichologu
Žinutės langelyje nurodykite Jums tinkamą datą ir laiką. Susisieksime dėl registracijos patvirtinimo.