Blog

Lengvosmintys.lt / Asmeninis tobulėjimas  / Generalizuotas nerimo sutrikimas
Generalizuotas nerimo sutrikimas

Generalizuotas nerimo sutrikimas

Generalizuotas nerimo sutrikimas – kas tai? Dauguma mūsų kartas nuo karto jaučiame nerimą ir tam gali būti svarių priežasčių. Tačiau žmonės su Generalizuotu Nerimo Sutrikimu (angl. Generalized anxiety disorder) – GNS, dažnai nerimauja dėl nerealistiškų, hipotetinių ar išpūstų dalykų. Kasdienis gyvenimas patampa nuolatinio jaudinimosi, nerimo, baimės būsena.

Nuolatinis nerimavimas

Nerimas dažnai akomponuoja daugelį kitų psichikos sutrikimų, kaip depresija, fobijos, tačiau generalizuotas nerimo sutrikimas nuo jų žymiai skiriasi. Žmonės su depresija kartais jaučiasi neramiai, o fobijos pasireiškia nerimu dėl vieno konkretaus dalyko.

Tačiau GNS turintys žmonės ilgą laiko tarpą (6 mėn. ir daugiau) jaudinasi dėl daugybės skirtingų priežasčių arba net negali išskirti savo nerimo šaltinio. Dauguma dienų yra užvaldytos nerimo jausmo ir sunku prisiminti paskutinį kartą, kai jauteisi atsipalaidavęs. Kai tik išsprendžiama viena neraminanti mintis, jos vietą pakeičia kita, tiek pat išpūsta ir neracionali.

Generalizuotas nerimo sutrikimas

„Vos tik išsprendžiama viena neraminanti mintis, jos vietą pakeičia kita.“

Generalizuotas nerimo sutrikimas (GNS): simptomai

– Sunkumas susikoncentruoti

– Įtampa raumenyse

– Nervingumas

– Nuolat prakaituojantys delnai

– Drebėjimas ir pagreitėjęs širdies plakimas

– Sunkumas užmigti

– Silpnumas ir pervargimo jausmas

– Tirpimas ir dilgčiojimas skirtingose kūno vietose

Kas sukelia Generalizuotą nerimo sutrikimą (GNS)?

Tiksli generalizuoto nerimo sutrikimo priežastis nėra žinoma, tačiau tikėtina, kad tai yra kelių faktorių kombinacijos rezultatas.

Tyrimų duomenimis, generalizuoto nerimo sutrikimo pasireiškimą gali iššaukti:

– Nuotaiką reguliuojančių hormonų, tokių kaip serotoninas ir noradrenalinas, disbalansas smegenyse;

– Traumuojantys ar stipriai stresiniai išgyvenimai;

– Iš tėvų paveldėti genai: yra numanoma, kad  išsivystymo tikimybė padidėja 5 kartus, jei šį sutrikimą turi artimi giminaičiai;

– Per didelis aktyvumas smegenų zonose, atsakingose už emocijas ir elgesį;

– Skausmingos ilgalaikės ligos, kaip artritas;

– Piktnaudžiavimas alkoholiu ar narkotinėmis medžiagomis;

– Taip pat, moterims GNS išsivysto dvigubai dažniau nei vyrams.

Generalizuotas nerimo sutrikimas: gydymas

1.  Dauguma žmonių randa palengvėjimą pakeisdami ar prisijaukindami tam tikrus kasdienius įpročius. Reguliarus sportas, sveikesnė mityba, daug miego, joga ir meditacija gali padėti palengvinti GNS simptomus. Taip pat reikėtų vengti stimuliantų naudojimo, tokių kaip kofeinas, dietinės tabletės, nikotinas. 

2. Kognityvinė elgesio terapija yra dažnas generalizuoto nerimo sutrikimo gydymo būdas, nes taip galima išmokti atpažinti ir pakeisti minčių tendencijas, kurios veda link nerimo jausmo. Ši terapijos rūšis padeda pažvelgti į nerimo šaltinius kitu kampu, taip pastebint jų neracionalumą. 

3. Medikamentai – GNS gydyti neretai skiriami serotonino išsiskyrimą skatinantys antidepresantai. Tačiau verta atkreipti dėmesį, kad tokie vaistai gali kelti priklausomybę ir nepageidaujamus šalutinius poveikius.

Išdrįskite pasikalbėti su patikimu draugu, artimuoju ar antrąja puse apie savo baimes ir nerimą – tai gali padėti. Tačiau psichologo konsultacija yra patikrintas būdas kovoti su generalizuotu nerimo sutrikimu. Jei kenčiate nuo nuolat apimančio nerimo, galvoje sukasi sunkios mintys, trukdančios pilnavertiškai gyventi – kreipkitės į psichologą. Padėkite sau pasijusti lengviau. 

Dar daugiau apie nerimą ir nerimo sutrikimą galite rasti mūsų žinyne: ČIA.

Registracija pokalbiui su psichologu

Žinutės langelyje nurodykite Jums tinkamą datą ir laiką. Susisieksime dėl registracijos patvirtinimo.






    Aš patvirtinu, kad esu susipažinęs su įmonėje taikoma Privatumo politika ir sutinku, kad mano asmens duomenys būtų tvarkomi ja remiantis.