Blog

Lengvosmintys.lt / Asmeninis tobulėjimas  / Kaip emocinis valgymas gali virsti sveika mityba?
Emocinis valgymas

Kaip emocinis valgymas gali virsti sveika mityba?

Kaip emocinis valgymas gali virsti sveika mityba?

Emocinis valgymas – kas tai? Kai jaučiatės nelaimingas, patiriate stresą, arba jums tiesiog nuobodu, pradedate valgyti? Sveikas užkandžiavimas – geras būdas palaikyti energijos kiekį, tačiau valgymas, kad geriau pasijaustumėte, gali turėti neigiamą poveikį jūsų fizinei ir emocinei sveikatai. Šie penki patarimai padės jums atpažinti, kada tai emocinis valgymas ir kaip jį įveikti:

 

1. Stebėkite kaip jaučiatės

Sekantį kartą, kai ranką tiesite link šokoladuko ar traškučių pakelio, sustokite ir paklauskite savęs, ar iš tikrųjų esate alkanas. Palaukite 20 minučių ir stebėkite, kaip jaučiatės. Jums nuobodu, liūdna, esate nusiminęs ar patiriate stresą? Galbūt būtų naudinga vesti valgymo dienoraštį, kur rašote ne tik ką ir kada valgote, bet ir kaip jaučiatės prieš valgymą. Jei jūsų emocijos yra neigiamos ir jūs užkandžiaujate – tai tikriausiai dėl emocinio valgymo.

Emocinis valgymas

Jei pajutote, kad valgymas tapo emocinis – drąsiai imkitės naujų veiklų, pažinkite naujus žmones ir lankykitės naujose vietose, kur jaustumėtės laimingas. Net ir maži pokyčiai gyvenime turi didelę įtaką.

2. Įvardinkite problemos priežastį

Kai atpažinote savo emocijas, kitas jūsų žingsnis yra nustatyta, kas jas sukelia. Galbūt tam tikras nutikimas verčia atsisukti į šokoladuką? Galbūt vakarais jaučiatės vienišas, todėl užkandžiaujate, kad greičiau bėgtų laikas? O gal renkatės sausainius, nes nerimaujate dėl būsimo ypač svarbaus susitikimo? Labai dažnai nustačius, kas sukelia negatyvius jausmus, galima apsisaugoti nuo neapgalvotų veiksmų.

 

3. Imkitės pozityvių pokyčių

Jei jau nustatėte jausmų priežastį (ar priežastis), imkitės pozityvių pokyčių, kad nutrauktumėte šią grandinę. Tai galite padaryti šiek tiek pakoreguodami savo gyvenimo būdą ir planuodami savo laiką:

1. Jaučiatės vienišas? Lankykite užsiėmimus, paskambinkite draugui, susiraskite naują hobį ar imkitės rankdarbių;

2. Artėja intensyvus ir stresą keliantis laikotarpis? Suraskite laiko pasivaikščiojimams, išlikite energingas – eikite sportuoti į salę arba su savimi nešiokitės antistresinį kamuoliuką;

3. Kažkas jus nuliūdino? Kreipkitės į šeimą ar draugus, pasidalinkite emocijomis arba suplanuokite džiuginantį susitikimą.

Net ir maži pokyčiai gyvenime turi didelę įtaką, taigi drąsiai imkitės naujų veiklų, pažinkite naujus žmones ir lankykitės naujose vietose, kur jaustumėtės laimingas.

 

4. Nematykite, negalvokite, laikykitės

Labai sunku susilaikyti, kai pagundos šalia. Atsaką į neigiamas emocijas keiskite pozityviais veiksmais:

1. Užkandžius laikykite stalčiuose, kur akys jų nematys;

2. Į pakelius įdėkite raštelius „Esi alkanas? Ne? Gal 5 šuoliukai arba skambutis draugui bus naudingiau, nei valgymas?“;

3. Rinkitės sveikus užkandžius. Jei norite ką nors pakramtyti, vietoje traškučių rinkitės morkas, pripildykite savo vaisių dubenį ir kai norėsite ko nors saldaus – rinkitės vaisius;

4. Užsiimkite kita veikla, pvz., mezgimu arba dienoraščio rašymu.

 

5. Nebijokite kalbėti apie savo pokyčius

Vienam susidoroti su emociniu valgymu gali būti labai sunku. Pasipasakokite savo draugams, šeimos nariams, o galbūt net ir kolegomis, kad stengiatės mažinti užkandžiavimus ir jų palaikymas padės jums sukontroliuoti savo jausmus. Pasvarstykite apie pokalbį su mitybos specialistu arba psichologu – dažniausiai jis atneša daugiau naudos ir padeda greičiau siekti rezultatų.

Jei emocinis valgymas tęsiasi jau kurį laiką, nepaisant visų jūsų pastangų, užsirašykite konsultacijai pas psichologą – problemos kartais slypi giliau, nei mes manėme, o profesionalas gali padėti kryptingiau siekti norimų rezultatų.

Registracija pokalbiui su psichologu

Žinutės langelyje nurodykite Jums tinkamą datą ir laiką. Susisieksime dėl registracijos patvirtinimo.






    Aš patvirtinu, kad esu susipažinęs su įmonėje taikoma Privatumo politika ir sutinku, kad mano asmens duomenys būtų tvarkomi ja remiantis.