Blog

Lengvosmintys.lt / Visi  / Meilės kalbos, kurias būtina žinoti kiekvienam
meilės kalbos išraiška

Meilės kalbos, kurias būtina žinoti kiekvienam

meilės kalbos išraiška

Penkios meilės kalbos – terminas, dažnai kartojamas porų terapijos metu, o į jį noriai gilinasi ne visi. Tačiau, svarbu suprasti, kad meilė yra viena iš stipriausių ir svarbiausių emocijų, kurią gali patirti žmogus. Ji gali suteikti daug džiaugsmo, saugumo, pasitikėjimo, o svarbiausia – ji gali sukurti gyvenimo prasmės jausmą. Meilė taip pat gali būti it didelis iššūkis, nes kiekvienas žmogus ją suvokia ir išreiškia skirtingai. Be to, negebėjimas ją puoselėti gali iššaukti nerimą, o meilės stygius – netgi depresiją. Kaip užtikrinti, kad meilė būtų tinkamai suprasta antrosios pusės? Arba atvirkščiai – kaip suprasti ko iš mūsų nori artimieji?

Atsakymas gali būti paprastas. Tai yra 5 meilės kalbų koncepcija, kurią sukūrė ir aprašė amerikiečių rašytojas ir porų konsultantas Gary Chapmanas. Penkios meilės kalbos tai – penki būdai, kuriais žmonės siekia gauti ir išreikšti meilę santykiuose. Tai yra:

 

1. Pozityvūs žodžiai
2. Kokybiškas laikas kartu
3. Fizinis artumas
4. Paslaugos
5. Dovanos

 

Kiekvienam žmogui būdinga viena iš pagrindinių meilės kalbų, kuri jam reiškia daugiau nei kitos. Savo ir savo artimųjų meilės kalbų žinojimas gali padėti stiprinti ryšį, pagerinti bendravimą ir išvengti nesusipratimų. Šiame straipsnyje aptarsime kiekvieną meilės kalbą išsamiau ir pateiksime patarimų kaip jas taikyti kasdieniame gyvenime.

 

Pozityvūs žodžiai – viena lengviausių meilės kalbos formų

 

Žmonės, kurių pagrindinė meilės kalba yra teigiami žodžiai, mėgsta girdėti komplimentus, pagyras, padėkas ir kitas žodines išraiškas, kurios rodo, kad jie yra vertinami bei mylimi. Jie taip pat labai jautrūs kritikai, ironijai ar neigiamam tonui. Jei jūsų artimajam būdinga šios meilės kalbos forma, galite savo meilę išreikšti:

 

– Sakydami komplimentus, pabrėžiančius jo išvaizdą ar protinius sugebėjimus.
– Primindami kaip jūs džiaugiatės, kad šis žmogus yra jūsų gyvenime.
– Vertindami jo/jos darbą, indėlį bei pastangas.
– Palaikydami antrosios pusės svajones, tikslus ir pomėgius.

 

Svarbu, kad jūsų žodžiai būtų nuoširdūs, konkretūs ir reguliariai kartojami. Nesistenkite sakyti to, dėl ko nesate tikri ar ko nejaučiate. Taip pat nepamirškite klausyti ir atsakyti į jo/jos sakomus teigiamus žodžius.

 

Kokybiškas laikas kartu

 

Kita meilės kalbos forma yra kokybiškas laikas kartu. Tokie žmonės mėgsta praleisti laiką su savo artimaisiais, būdami dėmesį sutelkę būtent tik į juos. Jie nori, kad jų artimieji būtų fiziškai ir emociškai įsitraukę į daromus užsiėmimus, ir kad jie rodytų savo susidomėjimą bei dėmesį būtent jiems, o ne aplinkai. Jie taip pat nemėgsta situacijų, kai jų artimieji yra užsiėmę, nekreipia dėmesio į juos ar yra visiškai atitolę. Ši meilės kalbos forma gali pareikalauti daugiau laiko ir pastangų, nes turėtumėte:

 

– Planuoti ir vykdyti bendras veiklas, kurios jums abiem patinka, pvz., žiūrėti filmus, eiti pasivaikščioti, keliauti ir t.t.

– Skirti nepertraukiamą dėmesį, kai esate kartu, t.y., išjunkite telefoną, kompiuterį, televizorių ir kitus blaškančius objektus.

– Klausyti jo/jos aktyviai ir atidžiai, parodydami savo reakciją ir užduodami klausimus.

– Dalintis savo mintimis, jausmais, planais ir kitais asmeniniais dalykais.

 

Svarbu, kad jūsų laikas būtų kokybiškas, o ne kiekybinis. Nebandykite užpildyti tylos beprasmiais žodžiais ar kalbomis. Leiskite savo antrajai pusei jaustis laisvai ir patogiai.

 

Fizinis artumas – populiariausia meilės kalbos išraiška

 

Jeigu žmogaus pagrindinė meilės kalba yra fizinis artumas, tuomet svarbu suprasti, kad toks žmogus mėgsta jausti savo artimųjų šilumą, glėbį ir artumą per kūno kontaktą. Jie vertina tai, kad kai jų artimieji juos apkabina, pabučiuoja, paglosto, laiko už rankos ar kitaip juos liečia. Jie taip pat nemėgsta, kai jų partneriai yra šaltoki, atstumiantys ar sunkiai prieinami. Jei jūsų antroji pusė propaguoja šią meilės kalbą, galite parodyti savo meilę darydami tam tikrus veiksmus:

 

– Prisilieskite tuomet, kai kalbate, juokaujate, žiūrite į akis ar kitaip bendraujate.

– Apglėbkite, kai sveikinatės, atsisveikinate, pasveikinate ar užjaučiate.

– Pabučiuokite, kai jaučiatės romantiškai, meiliai, esate aistringi ar tiesiog norite parodyti savo meilę.

– Paglostykite, kai yra liūdnas, pavargęs, susirūpinęs ar tiesiog nori jausti jūsų rūpestį.

 

Svarbu, kad jūsų prisilietimas būtų švelnus, malonus ir tinkamas. Nesistenkite primesti savo fizinio kontakto, jei jūsų antroji pusė to nenori ar nesijaučia dėl to patogiai. Taip pat nepamirškite gerbti asmeninę erdvę ir ribas.

penkios meilės kalbos iliustracija

Paslaugumas

 

Žmonės, kurių pagrindinė meilės kalba yra paslaugumas, mėgsta, kai jų artimieji padeda jiems atlikti tam tikrus darbus, užduotis ar vykdyti pareigas. Jie vertina tai, kad kai jų artimieji demonstruoja savo meilę veiksmais, o ne žodžiais. Jie taip pat negali pakęsti kai jų artimieji nevykdo savo pažadų, tingi ar nesilaiko susitarimų. Šios meilės kalbos forma gali būti išreiškiama šiais būdais:

 

– Pasiteiraukite, kuo galite padėti partneriui.

– Atlikite kai kuriuos darbus, pvz., išneškite šiukšles, išplaukite indus, sutvarkykite lovą ir t.t. to neprašyti.

– Pasirūpinkite, kad jūsų bendra namų erdvė būtų tvarkinga ir švari.

– Laikykitės savo duoto žodžio ir vykdykite savo įsipareigojimus.

 

Jūsų paslaugos turi būti nuoširdžios, savanoriškos ir tinkamai atliekamos. Nesistenkite daryti to, ko jūsų partneris ar artimieji nepageidauja ar netgi nekenčia. Taip pat nesielkite kaip aukos, kurios neva yra priverstos atlikti nurodytus darbus. Be to, nereikalaukite, kad jums už atliktą paslaugą būtų atsilyginta.

 

Dovanos

 

Kai kurie žmonės mėgsta gauti ir duoti materialius daiktus, kurie simbolizuoja meilę ir rūpestį. Ta yra jų išreiškiama meilės kalbos forma. Jie vertina kai jų artimieji atkreipia dėmesį į jų skonį, poreikius ir norus, bei parenka dovanas, kurios tai atitinka. Tokie žmonės nemėgsta situacijų, kai jų artimieji pamiršta jų gimtadienius, jubiliejus ar kitas progas. Jie taip pat nemėgsta kai artimieji dovanoja neapgalvotas ar nesuasmenintas dovanas. Propaguodami šią meilės kalbą:

 

– Nupirkite dovaną, kuri yra prasminga, graži ir tinkama partnerio asmenybei, pomėgiams ir situacijai.

– Dovanokite dovanas netikėtai, be jokios ypatingos priežasties, tiesiog norėdami jį/ją nudžiuginti.

– Sukurkite dovaną savo rankomis.

– Įpakavę dovaną, parašykite mielą atvirutę ar žinutę.

 

Šiuo atveju, dovanos turi būti parenkamos ar kuriamos ne dėl kainos, o dėl reikšmės. Nesistenkite nupirkti partnerio meilės ar tokiu būdu atsiprašyti už savo klaidas. Taip pat nepamirškite padėkoti už gautas dovanas ir svarbiausia – parodykite savo džiaugsmą.

 

Kaip sužinoti kokios yra artimųjų meilės kalbos?

 

Jei jūs norite sužinoti kokia yra jūsų ar jūsų artimųjų pagrindinė meilės kalba, tuomet turėtumėte atkreipti dėmesį į elgesiui būdingas detales. Vienas iš būdų sužinoti jūsų antrosios pusės ar kitų artimųjų meilės kalbas yra užpildyti specialų testą, kurį galite rasti internete. Testai dažniausiai susideda iš kelių dešimčių klausimų, kuriuose jums reikia pasirinkti vieną iš dviejų pateikiamų situacijų, kuri jums labiau patinka ar reiškia daugiau. Testo rezultatai parodys jūsų meilės kalbų eiliškumą ir procentus.

Kitas būdas yra stebėti savo ir savo artimųjų elgesį ir reakcijas. Klausykitės ką jie sako, ką daro, ko prašo ir dėl ko skundžiasi. Pabandykite pastebėti kuri meilės kalba jiems yra svarbiausia ir kuri jiems yra mažiausiai aktuali. Taip pat galite tiesiogiai paklausti jų, ką jie laiko meilės išraiška ir ką jie norėtų gauti ar duoti savo santykiuose.

Nors penkios meilės kalbos yra paprasta ir naudinga koncepcija, kuri gali pagerinti santykius, kartais galima susidurti su sunkumais ar iššūkiais, kurių negalime išspręsti vieni. Tokiais atvejais, psichologas gali būti puikus pagalbininkas, kuris gali suteikti profesionalią pagalbą ir palaikymą. Psichologas yra ne tik ekspertas, bet ir žmogus, kuris moka klausyti, suprasti ir užjausti. Jis gali suteikti saugią ir patikimą aplinką, kurioje galėsite pasidalinti savo mintimis, jausmais ir patirtimis bei gauti konstruktyvų situacijos įvertinimą. Tad, jeigu norite pagerinti santykius, net ir vienkartinė konsultacija jūsų situaciją gali pakeisti iš esmės.

Registracija psichologo konsultacijai:

Žinutės langelyje nurodykite Jums tinkamą datą ir laiką. Susisieksime dėl registracijos patvirtinimo.






    Aš patvirtinu, kad esu susipažinęs su įmonėje taikoma Privatumo politika ir sutinku, kad mano asmens duomenys būtų tvarkomi ja remiantis.