Toksiški tėvai: kaip atpažinti juos
Tėvystė yra vienas iš didžiausių ir svarbiausių vaidmenų, kurį žmogus gali atlikti savo gyvenime. Tėvai ne globoja ir auklėja savo vaikus, bet ir formuoja jų asmenybę, vertybes ir požiūrį į pasaulį. Jie yra pirmieji ir svarbiausi vaiko mokytojai, pavyzdžiai ir autoritetai. Gaila, bet kai kurie toksiški tėvai savo elgesiu daro didžiulę žalą, kurios pasekmės gali būti jaučiamos ilgus metus. Tai reiškia, kad kai kurie tėvai elgiasi toksiškai, t. y. savanaudiškai, manipuliuojančiai ar net žeminančiai savo vaikų atžvilgiu. Toks elgesys gali turėti neigiamą ir ilgalaikį poveikį vaiko raidai, sveikatai ir laimei.
Kas yra toksiški tėvai ir kaip juos atpažinti?
Toksiškas žmogus yra tas, kuris kenkia kitiems savo žodžiais, veiksmais ar nuostatomis. Toks žmogus dažnai yra egocentriškas, nepagarbus, kontroliuojantis, kritikuojantis, meluojantis, kaltinantis ar netgi agresyvus. Jis nesugeba ar nenori užmegzti sveikų ir lygiaverčių santykių su kitais. Deja, dažnai tą galima matyti tėvų elgesyje.
Toksiški tėvai kai kuriais atvejais net nemato nieko blogo savo elgesyje, tačiau kai kurie jų veiksmai kartais gali būti visiškai sąmoningi. Tokie tėvai įprastai nesuteikia vaikui pakankamai meilės, palaikymo, saugumo ir pripažinimo. Dar dažniau jie nustato per griežtus, nerealistinius ar neteisingus lūkesčius ir reikalavimus vaikui.
Visiškai piktybiniais atvejais, kai kurie tėvai neatlieka savo pareigų ir atsakomybių, palikdami vaikus be pagalbos, priežiūros ar mokymosi galimybių. Jie taip pat dažnai kritikuoja, žemina, tyčiojasi, grasina, šantažuoja, kaltina ar ignoruoja juos. Tokiems tėvams taip pat būdingas elgesys, kai jie manipuliuoja, išnaudoja, kontroliuoja ar riboja vaiko laisvę, pasirinkimus ir teises.
Toksiškais gali būti abu tėvai, vienas iš tėvų arba globėjų ar kitas suaugęs asmuo, kuris turi įtakos vaiko gyvenimui.
Neretais atvejais, tokie tėvai gali būti sunkiai atpažįstami, nes jie gali slėpti savo tikrąjį veidą nuo kitų ar netgi nuo savęs. Jie gali būti labai draugiški, mieli, nuoširdūs ir rūpestingi viešumoje, bet labai skirtingi privačiai. Jie taip pat gali būti labai įtikinami, darantys įtaką, kad priverstų vaiką manyti, jog jie yra geri tėvai, o visa kaltė yra būtent vaiko. Toksiški tėvai dažnai pasižymi elgesiu, kuris gali būti labai kintantis, nuotaikingas ir nepastovus siekiant, kad vaikas niekada nežinotų ko tikėtis iš jų.
Toksiški tėvai gali būti atpažįstami iš tam tikrų signalų
Toksiški tėvai gali būti atpažįstami pagal tam tikrus požymius ir signalus, kurie rodo, kad jie kenkia vaikui. Vienas iš požymių yra tai, kad vaikas nuolatos jaučiasi neramus, įbaugintas, kaltas, nevertas dėmesio ar netgi nekenčiamas savo tėvų. Kalbant iš kitos perspektyvos, vaikas dažnai bijo, vengia ar nekenčia savo tėvų, nes jaučiasi nuvertintas, pažeidžiamas, kontroliuojamas ar netgi jaučia iš jų skleidžiamą pavojų.
Kitas akivaizdus signalas – vaikas turi sunkumų kai tenka bendrauti, bendradarbiauti ar užmegzti draugiškus ryšius su kitais žmonėmis, nes jis jaučiasi neįvertintas, nepriimamas, atmestas ar netgi išduotas.
Kas liečia mokymosi galimybes, vienas iš signalų, kad jį kontroliuoja toksiški tėvai, yra tai, kad vaikas turi problemų su mokymusi, saviraiška, kūryba, savęs pažinimu ar savo tapatumu, nes jis jaučiasi apribotas, slopinamas, suvaržytas ar netgi praradęs save. Ypač pavojingais atvejais, vaikas turi simptomų ar pasižymi sutrikimais, susijusiais su savo fizine, emocine, psichine ar seksualine sveikata, nes jis jaučiasi sergantis, jaučiantis nuolatinį skausmą, yra nuliūdęs, neramus, pykstantis vos ne kiekvienoje situacijoje ir gali jaustis netgi traumuotas.
Kokią įtaką toksiški tėvai daro vaiko raidai?
Tokia toksiškas tėvystė gali turėti labai neigiamą ir ilgalaikį poveikį vaiko raidai. Toks poveikis gali būti matomas tiek vaikystėje, tiek vėlyvame amžiuje. Kai kurie iš galimų padarinių yra:
Prastas savęs vertinimas ir pasitikėjimas savimi. Vaikas, kuris auga su toksiškais tėvais, gali manyti, kad jis yra blogas, kvailas, silpnas, nieko nevertas ar netgi nežmogiškas. Jis gali negebėti pamilti, gerbti ir priimti savęs tokiu, koks jis yra. Jis gali būti labai kritiškas, griežtas ir nepalenkiamas sau ir kitiems.
Sunkumai santykiuose. Vaikas gali nežinoti kaip užmegzti ir palaikyti sveikus ir laimingus santykius su kitais žmonėmis. Jis gali būti labai nepasitikintis savimi, izoliuotas, priklausomas, pavydus, manipuliuojantis, kontroliuojantis ar netgi linkęs į smurtą. Jis gali būti lengvai pažeidžiamas, įžeidžiamas, išnaudojamas ir toksiški tėvai ar kiti žmonės gali juo lengvai piktnaudžiauti.
Problemos su savo tapatumu ir gyvenimo prasme. Vaikas, kuris auga su toksiškais tėvais, gali nežinoti kas jis yra, ko jis nori, kuo jis tiki ir ką jis turi daryti savo gyvenime. Jis gali būti labai pasimetęs, nesuorientuojantis ar netgi jaustis bejėgiu. Jis gali būti labai nuobodus, abejingas, ciniškas.
Psichologinės ir psichiatrinės problemos. Vaikas, kuris auga toksiškoje aplinkoje, gali patirti stresą ir traumą, kuri gali sukelti įvairias psichologines ir psichiatrines problemas, pvz., depresiją, nerimą, stresą, panikos sutrikimus, fobijas, potrauminį streso sutrikimą, priklausomybes, savižudybės.
Fizinės ir somatinės problemos. Tokie vaikai taip pat gali patirti daug skausmo, kuris gali būti susijęs tėvų smurtu arba su jo paties psichologine būsena. Tokie vaikai gali būti labai silpni, dažnai sergantys, kamuojami nuovargio bei alergijų. Jų imunitetas gali būti nusilpęs. Taip pat gali būti kenčiama dėl svorio pokyčių – nutukimo ar anoreksijos.
Kaip susitvarkyti su toksiškais tėvais ir jų poveikiu?
Toksiškas tėvystė yra labai sunki ir skaudi patirtis, kuri gali palikti gilias ir ilgalaikes žaizdas vaiko sieloje. Tačiau tai nereiškia, kad kiekvienas tokioje aplinkoje augantis vaikas yra pasmerktas ir negali būti laimingas ir sveikas. Yra daug būdų, kaip susitvarkyti su toksiškais tėvais ir jų poveikiu. Kai kurie iš jų yra:
Pripažinti savo patirtį ir jausmus
Vaikas, kurį kankina toksiški tėvai, gali būti labai užgniaužęs viską savyje, neigti, nuslėpti ar netgi pasiteisinti savo patirtį ir jausmus. Jis gali manyti, kad tai yra normalu, teisinga, būtina ar netgi tai, jog tai yra jo kaltė. Jam gali būti labai sunku ir skaudu prisipažinti, kad jis yra auka ir kad jis kenčia. Tačiau pripažinimas yra pirmas ir svarbiausias žingsnis siekiant pradėti gydytis bei atsikratyti savo skausmo ir traumos.
Apsaugoti ir atkurti savo ribas ir teises
Vaikai, nepaisant amžiaus, kurių tėvai yra toksiški, gali būti labai pažeidžiami, išnaudojami, kontroliuojami. Rekomenduojama nustatyti ir aiškiai išreikšti kur yra ribos ir asmeninės teisės. Reikia būti tvirtiems, ryžtingiems ir nuosekliems.
Nutraukti ar sumažinti kontaktą su toksišku tėvu
Suaugę žmonės, turėtų sumažinti kontakto lygį su tais žmonėmis, kurie labiausiai jiems kenkia. Net jeigu tai yra toksiški tėvai, bendravimą reikėtų sumažinti iki tokio lygio, kuomet emocinė būsena pagerėja.
Ieškoti ir gauti pagalbos ir palaikymo
Patartina kreiptis į patyrusius psichologus, kurie gali padėti spręsti šią problemą individualių konsultacijų metu. Kita vertus, galima kreiptis ir į draugus, mokytojus, kolegas su kuriais galima atvirai pasikalbėti.
Jeigu manote, kad tokie tėvai ženkliai prisideda prie to, kad gyvenimas tampa sudėtingesniu, tuomet patartina kreiptis į psichologą. Jie galės įvertinti jūsų situaciją ir pateikti patarimus kaip reikėtų elgtis esant tam tikroms aplinkybėms.