...

Blog

Lengvosmintys.lt / Visi  / Toksiški santykiai – kaip juos atpažinti? 

Toksiški santykiai – kaip juos atpažinti? 

Toksiški santykiai – kaip juos atpažinti?

Toksiški santykiai – ne visada lengvai atpažįstami. Jeigu partneris nuolat jumis nepasitiki, negerbia, jus kontroliuoja, tikėtina, jus sieja toksiški santykiai. Žemiau išvardinti požymiai padės suprasti, ar jūsų, jūsų partnerio elgesys arba, apskritai, kuriami santykiai atitinka tai, ką iš tikrųjų reiškia toksiški santykiai. 

Toksiškų santykių požymiai

Palaikymo trūkumas

Partnerio poreikiai laikomi ne tokiais svarbiais kaip asmeniniai. Santykiuose ne tik trūksta palaikymo ir paskatinimo, bet netgi varžomasi.

 

Toksiška komunikacija

Vietoje abipusės pagarbos ir gerumo, dauguma jūsų pokalbių pilni sarkazmo, kritikos ir vienas kito žeminimo.

 

Pavydas arba pyktis

Kartais jausti nedidelį pavydą – normalu, tačiau vertėtų susimąstyti, jeigu pavydas neleidžia teigiamai vertinti partnerio sėkmės. Truputį pavydėti savo partnerio jam bendraujant su kitais, taip pat normalu. Tačiau, jeigu šis jausmas virsta nuolatiniu nepasitikėjimu ir įtarinėjimu, tai gali griauti santykius. 

 

Polinkis kontroliuoti

Galbūt partneris nuolat klausinėja, kur esate arba susierzina, jeigu iš karto neatsakote į jo žinutę ar skambutį? Taip elgtis gali skatinti pavydas, pasitikėjimo trūkumas arba noras kontroliuoti – visi šie veiksniai prisideda prie santykių toksiškumo.

 

Įžeidumas, nuoskaudos

Jeigu nesijaučiate saugus santykyje atvirai reikšti savo jausmus ir viduje tyliai kaupiate nuoskaudas, jeigu jaučiate negalintis išsakyti savo partneriui to, kas neramina, jūsų santykiai gali būti laikomi toksiškais.

Kiti toksiškų santykių požymiai

Nenuoširdumas

Šiuo atveju tai – polinkis nuslėpti savo veiklas ir žmones, su kuriais susitinkate. Tai daroma siekiant kuo mažiau laiko praleisti su savo partneriu arba bijant jo reakcijos, sužinojus tiesą apie tai, ką veikiate, kai esate ne su juo. 

 

Nepagarba

Verta atkreipti dėmesį į partnerio elgesį, jeigu jis nuolat vėluoja, pamiršta jums svarbius įvykius ar kitais būdais negerbia jūsų laiko. Svarbu suprasti priežastis, dėl kurių partneris taip elgiasi – kai kuriems sudėtinga laikytis plano ir viską atlikti laiku, todėl svarbu apie tai kalbėtis. Jeigu taip elgiamasi nesąmoningai, išreiškus partneriui tai, kaip jūs dėl to jaučiatės, jo elgesys ilgainiui gali pasikeisti.

 

Žalingi finansiniai sprendimai

Toksišku elgesiu šiuo atveju gali būti laikomas nuolatinis finansinių poros susitarimų nesilaikymas – brangių pirkinių įsigijimas arba didelių sumų išsigryninimas, nepasitarus su partneriu. 

 

Toksiški santykiai dažnai verčia jausti stresą

Nuolat jaučiamas stresas, jei tam nėra akivaizdžios išorės priežasties, gali reikšti, kad tai yra toksiški santykiai. Nenutrūkstantis stresas gali lemti fizines ir psichologines problemas.

 

Asmeninių poreikių ignoravimas

Jeigu sutinkate su viskuo, ko nori jūsų partneris, netgi to nenorėdami, ignoruodami savo poreikius arba jausdamiesi nepatogiai, tai – akivaizdus toksiškų santykių rodiklis.

 

Toksiški santykiai gali apriboti bendravimą su artimaisiais

Vienas iš toksiškų santykių požymių – nesusitinkama su draugais ir šeimos nariais, siekiant išvengti konflikto su partneriu arba nenorint kitiems pasakoti apie tai, kas vyksta santykiuose. Kartais santykių aiškinimasis arba jaudinimasis dėl santykių užima didžiąją laisvalaikio dalį, tad nebelieka laiko kitoms veikloms ir žmonėms.

 

Rūpinimosi savimi trūkumas

Toksiški santykiai dažnai verčia užmiršti rūpinimąsi savimi. Kai kurie apleidžia hobius, kurie kadaise labai rūpėjo, nesirūpina savo sveikata bei aukoja laisvą laiką. Taip atsitinka trūkstant energijos arba partneriui nepritariant pasirenkamoms veikloms.

 

Pokyčio viltis

Kai kurie lieka toksiškuose santykiuose, nes prisimena, kokie jie kadaise buvo smagūs. Tokiu atveju manoma, kad pakeitus save ir savo veiksmus, partneris taip pat pasikeis. 

 

Toksiški santykiai pasižymi perdėtu atsargumu

Toksiškuose santykiuose nuolat bijoma išprovokuoti įtampą, todėl nekalbama apie problemas ir visais būdais vengiama konfliktų. 

toksiski santykiai kodel

Priežastys, dėl kurių susiformuoja toksiški santykiai

 

Nėra vieno aiškaus atsakymo, kodėl kai kurias poras kamuoja toksiški santykiai. Dažnai tai yra susiję su jų ankstyvųjų patirčių, asmenybės, lūkesčių, poreikių ir vertybių įtaka. Kai kurie galimi veiksniai, kurie gali prisidėti prie toksiškų santykių formavimosi, yra:

Nepakankama savęs mylėjimas ir pasitikėjimas

Žmonės, kurie turi žemą savivertę, gali lengviau toleruoti toksišką elgesį iš savo partnerių, nes jie mano, kad niekas kitas jų nemylės arba kad jie nenusipelno geresnio gyvenimo. Jie taip pat gali būti labiau linkę priklausyti nuo savo partnerių ir bijoti vienatvės ar atstūmimo.

Netinkami santykių modeliai

Žmonės, kurie augo šeimose ar aplinkoje, kurioje buvo smurto, konfliktų, neapykantos, nepareigingumo ar kitų toksiškų santykių bruožų, gali nežinoti kaip užmegzti sveikus ir laimingus santykius. Jie gali manyti, kad toksiškas elgesys yra normalus arba būtinas santykiuose ir kartoti tą pačią schemą su savo partneriais.

Nesubalansuoti lūkesčiai ir poreikiai

Asmenys, kurie turi per didelius arba per mažus lūkesčius iš savo partnerių, gali sukelti nesantaiką ir nesutarimus. Pavyzdžiui, jei vienas partneris reikalauja per daug dėmesio, laiko, pinigų ar kitų išteklių iš kito, tai gali sukelti pyktį, nuoskaudas, nuovargį ar pasipiktinimą. Toksiški santykiai pasižymi tuo, kad jei vienas partneris nesuteikia pakankamai palaikymo, meilės, pagarbos ar kitų emocinių poreikių kitam, tai gali sukelti nusivylimą, liūdesį, nepasitenkinimą.

Asmenybės sutrikimai ar psichikos problemos

Žmonės, kurie turi tam tikrus asmenybės sutrikimus, pavyzdžiui, narcisizmą, antisocialinį, paranoidinį ar ribinį, gali būti linkę į toksišką elgesį santykiuose, nes jie turi sunkumų su empatija, atsakomybe, savikontrole ar realybės suvokimu. Jie gali būti agresyvūs, manipuliuojantys, meluojantys, egocentriški, pavydūs ar impulsyvūs. Asmenys, kurie turi psichikos problemų, pavyzdžiui, serga depresija, jaučia nuolatinį nerimą, kamuoja traumos ar priklausomybės, taip pat gali būti linkę į toksišką elgesį santykiuose, nes jie turi sunkumų su savo emocijų reguliavimu, savęs rūpinimuisi, problemų sprendimu ar gyvenimo kokybės gerinimu.

 

Kaip toksiški santykiai turėtų būti sprendžiami?

 

Svarstantiems kas yra toksiški santykiai, būtina žinoti, kad jie gali būti labai sunkūs ir skausmingi, bet jie nėra neišvengiami ar neišsprendžiami. Yra keli būdai, kaip poros gali bandyti pagerinti arba pakeisti savo situacijas arba iš jų išeiti, jei jos yra per daug žalingos ar pavojingos. Kai kurie iš jų yra:

Atskleisti ir aptarti problemas. Žmonės, kurie yra toksiškuose santykiuose, gali pabandyti atvirai ir sąžiningai kalbėti su savo partneriais apie tai, kas juos erzina, liūdina, pykdo ar baugina. Jie gali pabandyti išreikšti savo jausmus, poreikius ir lūkesčius bei paklausti savo partnerių kaip jie jaučiasi, ko jie nori ir ko jie tikisi. Jie gali pabandyti klausytis ir suprasti vienas kito perspektyvą bei ieškoti bendrų sprendimų, kaip pagerinti savo santykius.

Nustatyti ribas ir jų laikytis. Žmonės, kurie yra toksiškuose santykiuose, gali pabandyti nustatyti ir laikytis savo ribų, kurios apsaugo jų orumą, savivertę, sveikatą ir laimę. Jie gali pasakyti savo partneriams ką jie gali ir ko negali toleruoti, ką jie nori ir ko nenori daryti, ko jie reikalauja ir ko neduoda savo santykiuose. Tokie žmonės turėtų būti tvirti ir nuoseklūs, nepasiduoti spaudimui, grasinimams, kaltinimams ar kitoms toksiškoms taktikoms, kurias pasitelkia partneriai.

Rūpintis savimi. Žmonės, kurie yra toksiškuose santykiuose, turėtų pabandyti rūpintis savimi bei nekelti savo partnerių poreikių ir lūkesčių virš savo. Reikia pabandyti rasti laiko ir būdų atsipalaidavimui, mėgavimuisi gyvenimu, mokymuisi naujų dalykų, kurie padeda palaikyti gerą nuotaiką. Tokiems žmonėms patartina užmegzti ar labiau palaikyti ryšius su savo draugais, šeima, bendruomene ar kitais žmonėmis, kurie juos palaiko, myli ir gerbia.

 

Toksiški santykiai turėtų būti nutraukiami esant būtinybei

 

Toksiški santykiai turėtų būti nutraukti, jeigu jaučiate, kad jie yra per daug žalingi, pavojingi ar neturi absoliučiai jokios perspektyvos. Patartina šį sprendimą priimti racionaliai ir drąsiai bei nepasiduoti savo partnerių mėginimams jus sugrąžinti. Toksiškas partneris gali bandyti jus susigražinti meluodamas, verkdamas, prašydamas atleidimo, žadėdamas pasikeisti ar net grasindamas. Tad, sprendimą dėl toksiškų santykių nutraukimo reikėtų priimti viską gerai ir išsamiai įvertinus.

 

Siekiant pokyčių, reikia pagalbos

Keisti toksiškus santykius – įmanoma. Būtina to sąlyga – abiejų pusių noras keistis. Jeigu dėl santykių stengtis nori tik vienas, teigiamas pokytis – mažai tikėtinas.

 

Spręsti toksiškų santykių problemas padeda psichologo konsultacijos. Nešališkai situaciją vertinantis psichologas gali išmokyti naujų konfliktų sprendimo strategijų ir padėti kurti sveikus santykius.

Registracija psichologo konsultacijai:

Žinutės langelyje nurodykite Jums tinkamą datą ir laiką. Susisieksime dėl registracijos patvirtinimo.


    Aš patvirtinu, kad esu susipažinęs su įmonėje taikoma Privatumo politika ir sutinku, kad mano asmens duomenys būtų tvarkomi ja remiantis.