Ką daryti kai užpuola liūdesys?
Liūdesys yra viena dažniausių emocijų, kurią patiria visi žmonės. Jis gali būti sukeltas įvairių gyvenimo įvykių, tokių kaip netektis, nusivylimas, konfliktai ar stresas. Ši emocija yra būdas išreikšti savo jausmus ir prisitaikyti prie naujos situacijos. Tačiau kartais liūdesys gali tapti pernelyg stiprus, jis gali trukti per daug ilgai, o blogiausiu atveju, jis gali smarkiai trukdyti įprastam gyvenimui. Tokiu atveju, tai gali būti ženklas, kad reikia ieškoti profesionalios pagalbos ir palaikymo.
Kuo pasižymi liūdesys?
Kiekvienas žmogus liūdesį gali jausti skirtingai. Tačiau, bendri bruožai dažniausiai pasitaiko visiems. Tai gali būti:
Prasta nuotaika ir sumažėjęs energijos lygis. Žmogus gali jaustis nusiminęs, apatiškas, be motyvacijos ar džiaugsmo. Jam sunku atlikti savo įprastas pareigas ar užsiimti savo mėgstamomis veiklomis. Veidas, balsas ir kūno kalba atspindi liūdną žmogaus būseną.
Nerimas, baimė ar kaltė. Jūs jaučiatės nerimastingi, įbauginti, susirūpinę ar kalti dėl savo ar kitų žmonių situacijos. Galite jausti nerimo simptomus, tokius kaip dusulys, smarkus širdies plakimas, prakaitavimas ar drebulys. Žmogus taip pat gali kankintis dėl savo praeities klaidų, dabarties problemų ar ateities grėsmių.
Nuolatinis verkimas, raudojimas. Dar vienas stipraus liūdesio bruožų – raudojimas ar vaitojimas, kai asmuo jaučiasi liūdnas. Žmogus gali verkti be akivaizdžios priežasties arba dėl menkų provokacijų. Toks verkimas gali būti intensyvus, ilgai trunkantis ar sunkiai kontroliuojamas. Tačiau, tai gali būti būdas išreikšti savo skausmą ar prašyti pagalbos.
Atsiribojimas nuo kitų žmonių ar veiklų. Jei jus kamuoja liūdesys, tuomet savaime suprantama, kad nesijaučiate norintys bendrauti su kitais žmonėmis ar dalyvauti socialinėse ar pramoginėse veiklose. Tokiais atvejais, tikėtina, kad bandysite atsisakyti kvietimų, atšaukti susitikimus ar ignoruoti žinutes. Sunkiais atvejais, žmogus gali izoliuotis savo kambaryje, namuose ar darbe. Jis taip pat gali jaustis vienišas, atstumtas ar nesuprastas.
Nuolatinis liūdesys gali sukelti rimtas pasekmes
Liūdesys gali turėti įtakos fizinei sveikatai. Žmogus gali miegoti per daug ar per mažai, sunkiai užmigti ar dažnai pabusti. Apetitas gali sumažėti ar padidėti, o taip žmogus gali prarasti ar priaugti svorio. Liūdintys gali patirti galvos, pilvo, raumenų skausmus ar kitus kūno diskomfortus.
Be to, dažnai liūdintiems žmonėms sunku koncentruotis, priimti sprendimus ar atsiminti dalykus. Liūdesys gali trukdyti mąstymo ir atminties procesams. Tokie žmonės gali būti lengvai išblaškomi, pamiršti daiktus, sumaišyti kažką ir t.t. Jie taip pat gali turėti problemų su dėmesio sutelkimu, informacijos apdorojimu, sprendimų priėmimu ar mokymusi. Taip pat darbo, mokyklos ar asmeninio gyvenimo rezultatai gali smarkiai pablogėti.
Pesimizmas, neviltis ar praradimo jausmas yra dažnai lydintys reiškiniai. Liūdesys gali paveikti požiūrį į save, kitus ir pasaulį. Liūdintys žmonės gali būti pesimistiški ar praradę viltį. Jie taip pat gali manyti, kad esama situacija yra beviltiška, neįveikiama ar nei kiek nesikeičianti. Jie gali jaustis, kad gyvenimas neturi prasmės, tikslų ar vertybių. Žmogus gali jaustis, kad prarado kažką svarbaus, pavyzdžiui, daiktą, žmogų, santykius ar galimybę.
Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad liūdesys gali privesti prie savivertės sumažėjimo ar dažnos savikritikos. Tai gali turėti įtakos savęs suvokimui. Žmogus gali jaustis, kad yra bevertis, nesėkmingas, nieko nesugebantis ar nepatrauklus. Liūdintys žmonės gali kritikuoti, kaltinti ar netgi žeminti save. Jie gali lyginti save su kitais ir jaustis prastesni.
Itin pavojingais atvejais, liūdesys gali būti tokio stiprumo, kad žmogus nori baigti savo gyvenimą. Jis gali manyti, kad mirtis yra vienintelė išeitis iš esamų kančių. Jis gali jaustis, kad yra našta, kliūtis ar nereikalingas kitiems žmonėms.
Kaip susidoroti su liūdesiu?
Liūdesys yra normali reakcija į sunkius gyvenimo įvykius ir dažniausiai jis praeina savaime. Tačiau yra keletas būdų, kaip jį galima palengvinti ir pasijusti geriau:
Pripažinkite ir išreikškite savo jausmus. Neslėpkite ar neneikite savo liūdesio, nes tai gali tik pabloginti jūsų būklę. Verkite, jei jums to reikia, ir pasakykite kaip jaučiatės sau ar kitiems žmonėms. Rašykite dienoraštį, klausykitės muzikos, pieškite ar raskite kitą kūrybinį būdą išreikšti savo emocijas.
Nukreipkite savo dėmesį nuo liūdnų minčių. Tyrimai rodo, kad liūdnų minčių ir jausmų kartojimas ar svarstymas trukdo efektyviai atsigauti. Vietoj to, pabandykite užsiimti veikla, kuri jus domina, pradžiugina ar iššaukia teigiamas emocijas. Pavyzdžiui, galite sportuoti, skaityti, žaisti žaidimus, gaminti, mokytis ar keliauti.
Praktikuokite sąmoningumą. Sąmoningumas reiškia savo patiriamų minčių ir emocijų suvokimą ir priėmimą be vertinimo ar kritikos. Jis padeda atsikratyti neigiamų mąstymo būdų, kurie sukelia per daug liūdesio. Norėdami praktikuoti sąmoningumą, sustokite, atkreipkite dėmesį į savo neigiamas emocijas ir pabandykite jas priimti su smalsumu, o ne teiskite jas.
Išbandykite kognityvinį persiorientavimą. Persiorientavimas yra emocijų reguliavimo būdas, kurį galime naudoti tam, kad persitvarkytume liūdną situaciją labiau teigiama (arba mažiau neigiama) linkme. Šis būdas daugeliui žmonių yra gana sunkus ir jei mes sunkiai matome geresnes situacijos puses, tai gali prisidėti prie didesnio liūdesio ir depresijos išsivystymo. Trumpai tariant, tiesiog reikia praktikuoti galvojimą apie tai, kas yra gera esamoje situacijoje. Kuo labiau galvosite, jog galėjo būti blogiau, tuo didesnis teigiamų emocijų impulsas kovos su neigiamomis emocijomis.
Situacijos, kuomet būtina kreiptis į profesionalus
Nors liūdesys yra normali reakcija į sudėtingas gyvenimo situacijas, jis gali būti per daug žalingas, jeigu užsitęsia per ilgai. Tokiu atveju, kai ši emocija kamuoja nuolatos ir ištisas savaites, tai gali būti ženklas, kad reikia kreiptis į psichologą. Psichologas yra specialistas, kuris gali padėti jums suprasti ir įveikti savo liūdesį, taip pat padėti rasti būdų pagerinti savo nuotaiką ir gyvenimo kokybę.
Psichologo pagalba gali būti svarbi ir veiksminga, jeigu:
– Jūs patiriate ilgalaikį liūdesį, kuris tęsiasi daugiau nei du mėnesius ir nemažėja, o tai jau pradeda turėti neigiamos įtakos jūsų emocinei gerovei.
– Jūsų liūdesys sudaro kliūtis normaliam funkcionavimui darbe, mokykloje, namuose ar santykiuose su kitais žmonėmis, sukeldamas rimtus iššūkius kasdieniame gyvenime.
– Jūsų liūdesys siejamas su kitais psichikos sveikatos sutrikimais, tokiais kaip depresija, nerimas, stresas, traumos ar priklausomybės ir tai gali reikalauti profesionalios paramos.
– Jus kamuoja mintys apie savižudybę arba esate bandę tai įgyvendinti ar tiesiog jaučiate didelį skausmą sau ar kitiems, kas reikalauja skubios pagalbos.
– Jūs jaučiatės labai vieniši, izoliuoti arba neturite pakankamai palaikymo iš aplinkinių žmonių.
– Bandėte kitus būdus susidoroti su liūdesiu, tačiau pastebėjote, kad jie neduoda norimų rezultatų arba netgi pablogina jūsų emocinę būklę.
Turėkite galvoje, kad psichologo konsultacija turi būti atliekama reguliariai. Viskas priklauso nuo žmogaus situacijos, o tai reiškia, kad vieniems žmonėms pakanka keletos pokalbių su specialistu, o kitiems reikia reguliarių seansų.
Registracija psichologo konsultacijai:
Žinutės langelyje nurodykite Jums tinkamą datą ir laiką. Susisieksime dėl registracijos patvirtinimo.