Blog

Lengvosmintys.lt / saviugda  / Vienišumas: kaip jį įveikti ir rasti savo vietą pasaulyje?
vienisumas ir vienatve jauna moteris ziuri i toli

Vienišumas: kaip jį įveikti ir rasti savo vietą pasaulyje?

vienisumas ir vienatve jauna moteris ziuri i toli

Vienišumas yra emocinė būsena, kai žmogus jaučia, kad jo socialiniai poreikiai nėra arba yra nepakankamai patenkinti. Tai yra subjektyvus jausmas, kuris gali būti skirtingas kiekvienam žmogui. Vienatvė nėra tas pats, kas būti vienam. Tai yra neigiamas jausmas, kuris kyla iš socialinio nepriklausymo grupei arba atstūmimo. Tai yra skausmingas ir nemalonus jausmas, reiškiantis, kad reikia daugiau arba geresnių socialinių ryšių.

 

Su kokiais sunkumais susiduria vieniši žmonės?

 

Vieniši žmonės susiduria su daugybe sunkumų, kurie gali pakenkti jų gyvenimo kokybei ir netgi sveikatai. Asmenys, kuriuos kamuoja vienišumas, gali patirti:

Mažesnį pasitikėjimą savimi. Vieniši žmonės gali manyti, kad jie yra neverti draugystės arba meilės. Jie gali jaustis emociškai neįgalūs ir bejėgiai. Jie gali turėti mažiau motyvacijos ir iniciatyvos siekti savo tikslų arba svajonių.

Didesnį stresą ir nerimą. Žmonės, kuriuos kamuoja vienatvė, gali būti lengviau paveikiami streso ir nerimo, nes jie negauna socialinės paramos arba pagalbos. Jie gali būti labiau jautrūs ir reaguoti į menkiausias socialines grėsmes arba konfliktus. Jie gali būti labiau linkę į nerimą ir paniką, kai susiduria su naujomis arba sudėtingomis situacijomis.

Didesnę depresiją ir liūdesį. Vieniši žmonės gali būti labiau linkę į depresiją ir liūdesį, nes jie nepatiria socialinio džiaugsmo arba nemato prasmės. Jie gali būti labiau izoliuoti ir atsiriboję nuo kitų. Jie gali būti labiau pesimistiški ir neigiami. Jie gali būti labiau linkę į savižudybę arba savęs žalojimą.

Imuniteto silpnėjimą ir didesnę ligų riziką. Asmenys, kuriems būdingas vienišumas, gali būti labiau paveikti fiziologinių ir biologinių procesų, kurie susiję su socialiniu skausmu. Vienišumas gali sumažinti imuninės sistemos veiklą ir padidinti uždegiminių reakcijų lygį. Jis gali padidinti kraujospūdį, širdies ritmo greitį, kortizolio lygį. Ši būsena gali pabloginti miego trukmę ir kokybę.

 

Dėl kokių priežasčių žmones kamuoja vienišumas?

 

Vienišumas gali būti sukeltas įvairių priežasčių, kurios gali būti susijusios su asmeniniais, socialiniais arba kultūriniais veiksniais.

Santykių nutraukimas, skyrybos, mirtis arba bet koks svarbaus ilgalaikio ryšio praradimas arba pažeidimas yra ypač dažna vienatvės priežastis. Tai gali sukelti didelį emocinį skausmą ir netektį. Tai gali reikšti ne tik artimo žmogaus, bet ir viso jo socialinio rato praradimą.

Sudėtingi gyvenimo įvykiai, tokie kaip mokyklos, darbo, imigracijos, santuokos pokyčiai taip pat yra reali priežastis, kodėl žmogus gali jaustis vienišas. Tai gali sukelti didelį stresą ir nerimą. Tokie pokyčiai gali reikšti tai, kad teks prarasti senus draugus arba kolegas ir turėti sunkumų užmegzti naujus ryšius. Šiems žmonėms tai gali reikšti įprastos aplinkos praradimą ir sunkumus prisitaikant prie naujos.

 

Be to, socialinės problemos, tokios kaip patyčios, mobingas, taip pat gali iššaukti vienišumo jausmą. Dėl tokių problemų žmogus gali jaustis, jog yra atstumtas iš savo grupės arba visuomenės. Neretais atvejais, tokios problemos lydimos ir žeminimo ar net smurto.

 

Fizinės problemos, kurios riboja judesio laisvę arba reikalauja specialios priežiūros, yra kita dažna priežastis, kodėl žmogų gali kamuoti vienišumas. Tokie žmonės yra labai priklausomi nuo kitų, todėl natūralu, kad jie negali dalyvauti įvairiuose renginiuose ar kituose užsiėmimuose be kitų pagalbos. Tai, savaime suprantama, smarkiai apriboja galimybę bendrauti su kitais žmonėmis.

vienisumas ir vienatve saulelydis

Kaip spręsti šią problemą?

 

Vienatvė yra rimta ir paplitusi problema. Vienišumas yra ne tik asmeninė, bet ir socialinė bei visuomeninė problema, kuri turi būti sprendžiama tiek individualiu, tiek kolektyviniu lygmeniu. Yra daug būdų, kaip mes galime spręsti šią problemą ir pagerinti savo ir kitų žmonių socialinę gerovę. Kai kurie iš jų yra:

Pripažinti ir priimti savo vienišumą. Pirmas žingsnis yra pripažinti ir priimti savo vienišumą, kaip normalią ir laikiną būseną, kurią galima pakeisti. Mes neturime gėdytis arba kaltinti savęs dėl to, kad jaučiamės vieniši. Taip pat nereikia ignoruoti arba slopinti šio jausmo. Turime būti sąžiningi ir atviri su savimi ir kitais.

Ieškoti ir suteikti socialinę paramą ir pagalbą. Antras žingsnis yra ieškoti ir suteikti socialinę paramą ir pagalbą tuomet, kai to reikia arba kai galime. Žmonės turi būti aktyvūs ir iniciatyvūs, kad užmegztų ir palaikytų ryšius su kitais. Kiekvienas turi būti draugiškas ir bendraujantis, besidalinantis savo mintimis, jausmais, nuomonėmis ir patirtimis su kitais.

Dalyvauti ir kurti socialines ir bendruomenines iniciatyvas ir veiklas. Jeigu jus kamuoja vienišumas, dalyvavimas įvairiose socialinėse ir kitose iniciatyvose gali sumažinti šį jausmą. Tai leidžia mėgautis bendromis veiklomis ir pomėgiais su kitais, tuo pat metu užpildant esamą tuštumą nuoširdžiu bendravimu.

Mėgautis ir puoselėti savo vienatvę ir draugystę su savimi. Tai gali padėti užmegzti ir stiprinti ryšį su savimi. Turite būti savimi, kad pažintumėte ir priimtumėte savo stiprybes, silpnybes, pomėgius, svajones ir vertybes. Reikia būti savikritiškais ir siekti tobulėjimo, kad būtų lengviau įvertinti ir gerinti savo elgesį, mąstymą, nuotaiką ir bendrą sveikatą.

 

Jeigu smarkiai kamuoja vienatvė, tuomet patariama kreiptis į psichologą

 

Vienišumas yra sunki ir skausminga būsena, kuri gali turėti neigiamą poveikį gyvenimo kokybei. Tačiau jis nėra neišvengiamas ar neįveikiamas. Kreiptis į psichologą, jeigu vienatvė smarkiai kankina, yra vienas geriausių sprendimų.

Psichologas ar psichoterapeutas yra kvalifikuotas ir patyręs specialistas, kuris gali padėti suprasti ir įveikti vienatvę. Jis gali jums suteikti:

Profesionalią konsultaciją. Psichologas gali padėti išsiaiškinti vienišumo priežastis, pasekmes ir sprendimo būdus. Jis gali padėti išmokti naujų ir veiksmingesnių būdų bendrauti, bendradarbiauti su kitais žmonėmis. Psichologas gali padėti išgydyti emocines žaizdas, traumas ir spręsti konfliktus, kurie gali trukdyti jūsų socialinei gerovei.

Empatišką ir nuoširdų bendravimą. Specialistas gali padėti jaustis išklausytu, suprastu, priimtu ir palaikomu. Jis gali padėti išreikšti jūsų mintis, jausmus, nuomones ir patirtis be baimės, gėdos arba kritikos. Psichologas gali padėti gauti ir suteikti pagarbą, supratimą ir užuojautą.

Individualų ir grupinį palaikymą bei pagalbą. Psichologas gali padėti jums rasti ir prisijungti prie kitų žmonių, kurie patiria panašius arba susijusius vienišumo iššūkius. Jis gali padėti dalyvauti ir kurti socialines ir bendruomenines iniciatyvas ir veiklas, kurios gali padėti jums ir kitiems žmonėms sumažinti arba visiškai įveikti vienišumą.

Jei jūs jaučiatės vieniši arba norite padėti kitiems žmonėms, kurie taip jaučiasi, psichologo konsultacija tikrai išeis į naudą. Psichologas gali jums padėti rasti ir sukurti geresnius socialinius ryšius ir pagerinti bendravimo su kitais įgūdžius. Jos gali būti atliekamos tiek gyvai, tiek ir nuotoliniu būdu.

Registracija psichologo konsultacijai:

Žinutės langelyje nurodykite Jums tinkamą datą ir laiką. Susisieksime dėl registracijos patvirtinimo.






    Aš patvirtinu, kad esu susipažinęs su įmonėje taikoma Privatumo politika ir sutinku, kad mano asmens duomenys būtų tvarkomi ja remiantis.