...

Blog

Lengvosmintys.lt / Visi  / Kopriklausomybė – ne liga, bet vis tiek žalinga problema
kopriklausomybė nuo kitų žmonių

Kopriklausomybė – ne liga, bet vis tiek žalinga problema

kopriklausomybė nuo kitų žmonių

Kas yra kopriklausomybė?

Kopriklausomybė – tai emocinis prisirišimas prie kito žmogaus problemų, kai pradedame gyventi ne savo, o kito gyvenimą. Dažnai tai pasireiškia santykiuose su priklausomais, toksiškais ar emociškai nestabiliais žmonėmis – stengiamės juos „gelbėti“, aukojame save, ignoruojame savo poreikius ir ribas, o viduje jaučiamės išsekę, nelaimingi ir įstrigę.

Kopriklausomybė apima nesveikus santykius, kai vienas žmogus nuolat aukoja savo poreikius ir gerovę dėl kito žmogaus. Tas kitas žmogus dažniausiai turi savų problemų, tokių kaip priklausomybės, psichinė ligos, nebrandumas, neatsakingumas arba nepasiekiamumas. Kopriklausomas žmogus dažnai savo tapatumą ir savivertę grindžia kitų žmonių patenkinimu ir patvirtinimu, o ne savo vidiniais siekiais ir vertybėmis. Jis taip pat stengiasi kontroliuoti ir gelbėti kitą žmogų nuo jo problemų, net jei tai verčia peržengti savo ribas ir toleruoti nepriimtiną elgesį.

Kopriklausomybė yra sudėtinga ir daugialypė psichologinė problema, kuri dažnai vystosi ilgą laiką. Ją gali lemti įvairūs veiksniai, tokie kaip psichologiniai, biologiniai, aplinkos ir tarpasmeniniai. Vienas iš svarbiausių veiksnių, skatinančių kopriklausomybės atsiradimą, yra ankstyvoji aplinka, ypač šeimos.

Tokia priklausomybė nuo kito žmogaus gali turėti neigiamų pasekmių tiek kopriklausomybe pasižyminčiam žmogui, tiek jo partneriui. Priklausomas žmogus gali patirti stresą, nerimą, kaltę, pyktį, depresiją, izoliaciją, savęs nuvertinimą, pasitikėjimo savimi stoką. Jis taip pat gali jausti priklausomybę nuo kitų nuomonės, veltis į konfliktus su kitais žmonėmis, patirti sveikatos sutrikimus ir kt. Jo partneris gali nejausti motyvacijos keistis ar spręsti savo problemas. Jis jaučia, kad visada turi žmogų kuris jam padeda ir atleidžia. Taip pat gali kilti abipusė priklausomybė, kai abu žmonės tampa priklausomi vienas nuo kito ir negali gyventi be kito.

 

Požymiai, rodantys, kad jums būdinga kopriklausomybė:

Kaip jau minėjome aukščiau, kopriklausomybė yra nesveikų santykių forma, kai vienas žmogus nuolat aukoja savo poreikius ir gerovę dėl kito žmogaus, kuris turi savo problemų. Požymiai, kad jūsų santykiai pasižymi kopriklausomybe:

 

Jūs nuolat rūpinatės kitu žmogumi, jo poreikiais ir jausmais, o ne savo

Jūs dažnai pamirštate ar ignoruojate savo interesus, norus, nuotaikas ir kt., nes jūsų dėmesys yra nukreiptas į kitą žmogų. Jūs stengiatės patenkinti jo lūkesčius, poreikius ir jausmus, net jei tai prieštarauja jūsų vertybėms, nuostatoms ar principams. Jūs taip pat dažnai perimate jo problemų sprendimą, nes manote, kad tik jūs galite jam padėti ar jį išgelbėti.

 

Kopriklausomybė reiškia, kad aukojate savo laiką, pinigus, energiją, pomėgius, svajones dėl kito žmogaus

Jūs dažnai atidedate ar atsisakote savo planų, užsiėmimų, tikslų ir kt., nes jūsų prioritetas yra kitas žmogus. Jūs taip pat dažnai skolinate ar duodate jam pinigus, kitus resursus, daiktus ir kt., net jei tai kenkia jūsų finansinei ar materialinei padėčiai. Jūs taip pat dažnai išeikvojate savo energiją ir laiką, bandydami išspręsti jo problemas, patarti jam ar palaikyti jį, net jei tai reiškia, kad jūsų pačių sveikata ar poilsis yra apleistas.

 

Jūs darote viską, kad patenkintumėte kitą žmogų, net jei tai reiškia, kad teks meluoti, slėpti, apgaudinėti ar toleruoti skausmą

Jūs dažnai elgiatės taip, kaip manote, kad kitas žmogus nori, o ne taip, kaip jūs norite ar jaučiate. Meluojate kitiems žmonėms, kad apsaugotumėte jį. Dažnai toleruojate jo nepriimtiną ar žalingą elgesį, tokį kaip smurtą, išdavystę, melą, manipuliavimą ar kt., nes bijote jį prarasti ar įžeisti.

Kopriklausomybė yra psichologinė problema

Kopriklausomybė taip pat pasižymi kontroliavimu ir siekiu gelbėti kitą žmogų nuo jo problemų, net jei jis to neprašo 

Jūs dažnai kišatės į jo gyvenimą, sprendimus, veiksmus ir kt., nes manote, kad žinote kas jam geriausia ar kaip jis turėtų elgtis. Jūs taip pat dažnai bandote jį pakeisti, taisyti, pagerinti ar išgydyti, net jei jis to nenori. Dažnai perimate jo atsakomybes, kaltę ar riziką, nes manote, kad jūs esate atsakingi už jo gyvenimą ar laimę.

 

Bijote prarasti ar susipykti su kitu žmogumi, todėl jūs nesiginčijate ir nereiškiate savo nuomonės

Dažnai pritariate, sutinkate ar paklūstate kitam žmogui, net jei nesutinkate ar esate nepatenkinti jo elgesiu ar sprendimais. Jūs taip pat dažnai vengiate sakyti „ne”, net jei negalite ar nenorite padaryti to, ko jis prašo. Vengiate konfliktų, diskusijų ar ginčų su juo, nes bijote, kad jis jus paliks, nustos mylėti ar pyks ant jūsų. Jūs taip pat dažnai nereiškiate savo nuomonės, poreikių ar jausmų, nes bijote, kad jus kritikuos, atmes ar nepaisys.

 

Kai vyrauja kopriklausomybė, žmogus nejaučia savo poreikių ir jausmų arba juos ignoruoja ir slopina

Pavyzdžiui, nežinote ko norite, ko eikia ar kaip jaučiatės, nes jūsų dėmesys yra nukreiptas į kitą. Dažnai ignoruojate savo poreikius ir jausmus, nes manote, kad jie yra nesvarbūs. Jūs taip pat dažniausiai neprašote ar negaunate pagalbos, palaikymo ar užuojautos, nes manote, kad jūs turite būti stiprūs, nepriklausomi ar esate nereikalingi.

 

Jaučiatės atsakingi už kitų žmonių elgesį ir jausmus

Jaučiatės kalti, jei kitas žmogus nėra laimingas ar sėkmingas. Manote, kad jūs turite daryti viską, jog viskas būtų kitaip. Jūs taip pat dažnai jaučiatės atsakingi už jo problemas. Manote, kad jūs turite būti jo gelbėtojas. Jaučiatės atsakingi už jo elgesį, sprendimus ar veiksmus. Esate įsitikinę, kad būtent jūs turite būti jo vedlys ar mokytojas.

Jei jūs atpažinote save ar savo santykius pagal šiuos požymius, tai gali reikšti, kad jus kamuoja kopriklausomybė. Tačiau, nenusiminkite, nes yra būdų kaip įveikti šią problemą ir pagerinti savo gyvenimo kokybę. Vienas iš efektyviausių būdų yra kreiptis į psichologą, kuris gali padėti jums suprasti savo šios problemos priežastis, poveikį ir galimus sprendimus. Psichologas gali suteikti jums reikalingą aplinką, kurioje galėsite tyrinėti savo vidinius konfliktus, poreikius ir jausmus. Jis taip pat gali padėti stiprinti savo savivertę, savarankiškumą ir savęs priėmimą. Be to, psichologas gali išmokyti jus kaip nustatyti ir laikytis savo ribų, kaip būti sąžiningam pačiam sau, kaip rūpintis savimi ir kaip kurti sveikus ir subalansuotus santykius.

Kopriklausomybė nėra nei liga, nei bausmė, nei kaltė. Tai yra mokymasis ir augimas, kuris gali padėti atrasti ir išreikšti savo tikrąjį aš ir gyventi pilnavertį ir laimingą gyvenimą. Jei jaučiate, kad jums reikia pagalbos, nesidrovėkite ir užsiregistruokite psichologo konsultacijai. Tai gali būti pirmas ir svarbiausias žingsnis jūsų kelyje į laimingą gyvenimą!


    Jūs nesate vieni – mes galime padėti. Pirmas žingsnis – parašyti mums.


    Registracija psichologo ar psichoterapeuto konsultacijai

    Mūsų psichologai ir psichoterapeutai yra suteikę jau daugiau nei 10 000 konsultacijų. Leiskite padėti ir Jums.



    Kur būtų patogiausia konsultacija?


    Registruodamiesi patvirtinate, kad susipažinote ir sutinkate su Privatumo politika.