Blog

Lengvosmintys.lt / Asmeninis tobulėjimas  / Psichologija: pagrindai, kuriuos turite žinoti
atsiliepimai

Psichologija: pagrindai, kuriuos turite žinoti

Psichologija: pagrindai, kuriuos turite žinoti

Psichologija šiais laikais turi didelę įtaką pasaulyje. Be jos neapsieina net ir tokios sritys kaip mokslai, tyrimai ir sveikata. Mūsų kasdieniam gyvenimui didelę įtaką daro mūsų biologija, santykiai ir psichiniai procesai.

Psichologai puikiai išmano, kokią įtaką šie faktoriai daro sveikatai, laimei ir gerai savijautai. Kuo daugiau suprasite pačią psichologiją, tuo geriau suvoksite visus būdus, kuriais ji gali keisti jūsų gyvenimą.

atsiliepimai

Psichologija – tai mokslas, tiriantis mąstymą ir elgesį.

Terminas yra kilęs iš žodžio psychec (graikiškai – dvasia, siela) ir logia (graikiškai mokslas). Šis mokslas yra pakankamai jaunas, tačiau turi gan ilgą istoriją. Psichologija atsirado iš biologijos ir filosofijos, taip pat yra glaudžiai siejama su sociologija, medicina, lingvistika bei antropologija.

Nors šis mokslas iškilo visai neseniai, pasaulyje atlieka nemenką rolę. Psichologai dirba ligoninėse, psichinės sveikatos klinikose, mokyklose, kolegijose, universitetuose, valdžios institucijose, privačiame versle ir atlieka daug įvairių funkcijų – pradedant nuo psichinių ligų gydymo ir baigiant dalyvavimu kuriant visuotinės sveikatos įstatymus.

 

Psichologija remiasi moksliniais metodais

Vienas dažniausiai girdimų mitų apie psichologiją yra, kad tai elementariai suvokiamas dalykas. Bėda ta, kad psichologiniai tyrimai įrodo, kad dauguma elementariai suvokiamų dalykų nėra tokie jau elementarūs.

Jei jau šis suvokimas būtų toks elementarus, kaip sakome, tada dauguma žmonių nerūkytų, nevalgytų greitai paruošiamo maisto. Tirdami žmonių suvokimą, kodėl jie elgiasi taip, kaip elgiasi, psichologai pateikia atsakymus, galinčius padėti išspręsti tikras žmonių problemas.

Psichologija, priešingai elementariam suvokimui, remiasi moksliniais metodais, kad priimtų vienokias ar kitokias išvadas. Naudojantis jau išbandytais metodais, tyrėjai aptinka ryšius tarp nepastovių kintamųjų. Psichologai, studijuodami žmogaus protą ir elgseną, remiasi stebėjimais, eksperimentais, bylų tyrimais ir klausimynais.

 

Psichologai pažvelgia į situacijas iš skirtingų pusių

Psichologija į įvairias situacijas leidžia pažvelgti iš skirtingų pusių. Pavyzdžiui, smurtas – kai kurie psichologai tai bandys suvokti remiantis biologiniais tyrimais, kiti stebės, kaip kultūra, šeimos santykiai, visuomeninis spaudimas ir pati situacija gali daryti įtaką smurtui.

Į psichologiją galima pažvelgti iš šių pusių:

1. Biologinės;

2. Pažintinės / kognityvios;

3. Evoliucinės;

4. Žmoniškosios.

Kiekviena pusė atskleidžia vis kitokį situacijos suvokimą.

Įsivaizduokime, kad psichologai bando suprasti, kokie veiksniai siejasi su užgauliojimu ir patyčiomis. Vieni tyrėjai remsis biologija ir žiūrės, kaip smegenų veikla daro įtaką užgauliojimui bei patyčioms. Kiti stebės patį elgesį ir stebės, ar tai galėjo kilti iš pačios aplinkos. Dar kiti remsis socialine prasme ir analizuos, ar kitų daromas spaudimas galėjo iššaukti užgauliojimus.

Pavieniui, nei viena įvardinta pusė nėra teisi. Kiekviena jų parodo, kaip mes suprantame esamą situaciją ir leidžia tirti, kaip daugybė skirtingų veiksnių siejasi su elgsena, ir rasti keletą skirtingų problemos sprendimo būdų, kurie pageriną neigiamą elgseną.

 

Psichologija, tai daugiau nei tik psichinė sveikata

Kai išgirstate žodį psichologija, ar įsivaizduojate psichoterapeutą, užsirašinėjantį idėjas užrašų knygutėje, kol klientas prisimena savo vaikystės patirtis? Taip, terapija yra didelė dalis psichologijos, tačiau tai nėra vienintelis dalykas, kuriuo užsiima psichologai. Tiesą sakant, dauguma jų net nedirba šioje srityje. Psichologija apima ir tokias sritis kaip mokymas, analizės ir konsultacijos.

Psichologai dažnai dirba ir tokiose vietose:

1. Kolegijose ir universitetuose;

2. Privačiuose sektoriuose;

3. Darželiuose ir mokyklose;

4. Ligoninėse;

5. Valdžios įstaigose.

Taip, psichinė sveikata yra vienas svarbesnių psichologijos sričių, tačiau psichologai taip pat padeda atletams motyvuotis ir susikaupti, padeda kurti saugius ir naudingus daiktus, padeda verslininkams pritraukti daugiau klientų.

 

Psichologai orientuoti į žmogaus gyvenimo kokybės gerinimą

Psichologija turi tikslą apibūdinti, paaiškinti, nuspėti ir pagerinti žmogaus elgesį. Nors skirtingų psichologų darbai skiriasi, juos vienija bendras tikslas – padėti pagerinti gyvenimo kokybę. Kai kurie jų savo tikslo siekia dirbdami su mūsų supratimu, kaip žmogus mąsto, jaučia ir elgiasi. Kiti to siekia spręsdami realias, gyvenimiškas problemas.

Dauguma psichologų paskiria savo gyvenimą žmonėms, kurie kenčia dėl psichologinių problemų.

Registracija pokalbiui su psichologu

Žinutės langelyje nurodykite Jums tinkamą datą ir laiką. Susisieksime dėl registracijos patvirtinimo.






    Aš patvirtinu, kad esu susipažinęs su įmonėje taikoma Privatumo politika ir sutinku, kad mano asmens duomenys būtų tvarkomi ja remiantis.