...

Blog

Lengvosmintys.lt / Visi  / Santykių krizė – ne pabaiga, o nauja galimybė!
Santykių krizė kamuoja ne vieną porą

Santykių krizė – ne pabaiga, o nauja galimybė!

Santykių krizė kamuoja ne vieną porą

Kas yra santykių krizė?

Santykių krizė – tai laikotarpis, kai poroje kyla gilūs nesutarimai, emocinis atitolimas ar dažni konfliktai, kurių spręsti nebepavyksta savarankiškai. Tokiu metu dažnai ima trūkti pasitikėjimo, artumo ar bendro supratimo, o buvimas kartu kelia įtampą. Tai gali būti susiję su gyvenimo pokyčiais, neišspręstomis problemomis ar neišsakytais poreikiais.

Santykių krizė gali būti laikina arba ilgalaikė ir ji gali būti išspręsta, jeigu laiku bus imamasi priemonių. Žinoma, ji gali baigtis ir visišku santykių nutraukimu. Tai yra dažnas ir normalus reiškinys, kuris gali pasitaikyti bet kuriai porai, nepriklausomai nuo amžiaus, lyties, kultūros ar santykių trukmės. Tačiau apėmusi krizė nereiškia, kad santykiai yra pasmerkti žlugti arba kad partneriai nebejaučia meilės ir palaikymo vienas kitam. Šis etapas porai yra tarsi galimybė susipažinti su savo problemomis, išmokti bendrauti ir klausytis bei ieškoti būdų pagerinti ir sustiprinti savo ryšį.

 

Dėl kokių priežasčių atsiranda santykių krizė?

 

Santykių krizė gali atsirasti dėl įvairių veiksnių, kurie gali būti susiję su poros vidinėmis arba išorinėmis aplinkybėmis. Kai kurios iš šių aplinkybių yra:

 

Pokyčiai gyvenime. Poros gali susidurti su santykių krize tuomet, kai jų gyvenime įvyksta dideli arba netikėti pokyčiai, tokie kaip kūdikio gimimas, karjeros permainos, persikraustymas, ligos, netektys, pensija ir kt. Šie pokyčiai gali sukelti stresą, nerimą, depresiją, nesaugumą, nesutarimus ir gali reikalauti prisitaikymo ir kompromisų.

Bendravimo problemos. Poros gali patirti santykių krizę kai jų bendravimas tampa neefektyvus, paviršutiniškas, retas arba konfliktiškas. Bendravimo problemos gali trukdyti porai išreikšti savo jausmus, poreikius, lūkesčius ir nuomones bei gali sukelti nesusipratimus, įžeidimus, kaltinimus arba nutolimą.

Pasitikėjimo praradimas. Poros gali išgyventi santykių krizę, kai jų pasitikėjimas vienas kitu yra pažeistas arba prarastas. Pasitikėjimo praradimas gali būti sukeltas išdavystės, melo, paslapčių, manipuliavimo, smurto ar kitų neetiškų arba žalingų elgesio modelių. Nepasitikėjimas gali sukelti pyktį, skausmą, nuvylimą, baimę, nepasitikėjimą arba atstūmimą.

Seksualinės problemos. Poros gali susidurti su santykių krize, kai jų seksualinis gyvenimas tampa nepatenkinantis, monotoniškas, per retas arba visai neegzistuojantis. Tokios problemos gali būti susijusios su fiziologiniais, psichologiniais, emociniais arba socialiniais veiksniais bei gali paveikti poros intymumą, artumą, aistrą ir meilę.

Asmenybės skirtumai. Poros gali patirti santykių krizę, kai jų asmenybės, vertybės, pomėgiai, įsitikinimai arba požiūriai yra nesuderinami, prieštaraujantys arba jų nepaisoma. Asmenybės skirtumai gali sukelti nesutarimus, nesusipratimus, iššaukti nepagarbą, kritiką arba nuomonių nepriėmimą.

 

Santykių krizė skirstoma į kelis etapus

 

Santykių krizė gali būti suskirstyta į keturis etapus, kurie atspindi poros emocinę ir psichologinę būseną bei elgesį.  Santykių krizės etapai:

 

Prieškrizinis etapas. Tai yra etapas, kai pora dar nesuvokia, kad jų santykiai yra krizėje. Partneriai tęsia savo įprastą gyvenimą, ignoruodami arba nekreipdami dėmesio į problemas, kurios gali kilti. Šiame etape pora gali būti patenkinta, abejojanti arba nepatenkinta savo santykiais, bet nesiima jokių veiksmų, kad juos pagerintų arba pablogintų.

Krizinis etapas. Tai yra etapas, kai pora suvokia, kad jų santykiai yra krizėje ir jaučia stiprias bei neigiamas emocijas, tokias kaip pyktis, skausmas, liūdesys, baimė, kaltė arba neviltis. Šiame etape pora gali būti ypač konfliktiška, nutolusi, pasyvi arba aktyvi bei gali bandyti spręsti problemas, ieškoti pagalbos, kovoti, bėgti nuo problemų arba atsisakyti jas spręsti.

Pokrizinis etapas. Tai yra etapas, kai pora pradeda atsigauti nuo krizės ir bando rasti sprendimus, padėsiančius išsaugoti arba nutraukti santykius. Šiame etape pora gali būti lanksti, atvira, bendradarbiaujanti, kūrybinga arba inovatyvi ir gali ieškoti naujų būdų bendrauti, susitaikyti, atkurti pasitikėjimą, atgaivinti seksualumą arba pakeisti savo gyvenimo būdą.

Rezoliucinis etapas. Tai yra etapas, kai pora pasiekia galutinį sprendimą dėl savo santykių ir pradeda naują gyvenimo etapą kartu arba atskirai. Šiame etape pora gali būti laiminga, jaučianti palengvėjimą, patenkinta, optimistiška arba nusivylusi, priklausomai nuo jų sprendimo ir jo pasekmių. Šiame etape porai gali prireikti palaikymo, konsultacijų, draugų, šeimos arba kitų išteklių, kad padėtų jiems prisitaikyti prie naujos situacijos.

 

Kaip įveikti santykių krizę?

 

Santykių krizė nėra neišvengiama ir ji gali būti įveikta, jei pora turi noro, ryžto ir gebėjimų tai padaryti. Kai kuriais atvejais, santykių krizė gali būti netgi naudinga, jei ji padeda porai augti, mokytis ir tobulėti. Štai keli patarimai, kaip įveikti santykių krizę:

Pripažinkite problemą. Pirmas žingsnis įveikiant santykių krizę, yra pripažinti, jog ji egzistuoja, ir kad ji turi būti sprendžiama. Neslėpkite, neneikite arba nenuvertinkite savo problemų, o tiesiog būkite sąžiningi ir atviri su savimi ir savo partneriu.

Bendraukite. Antras žingsnis siekiant įveikti santykių krizę, yra kalbėtis su savo partneriu apie jūsų jausmus, poreikius, lūkesčius ir nuomones. Bendraukite aiškiai, nuoširdžiai, pagarbiai ir aišku – klausykitės. Nekritikuokite, nekaltinkite, neįžeidinėkite arba nepulkite, bet būkite empatiški, supratingi, palaikantys ir konstruktyvūs.

Ieškokite sprendimų. Kitas žingsnis, norint įveikti santykių krizę, yra ieškoti sprendimų kaip pagerinti ir sustiprinti santykius. Ieškokite būdų kaip spręsti problemas, atkurti pasitikėjimą, padidinti intymumą ir artumą bei pridėti aistros ir meilės. Būkite lankstūs, atviri, bendradarbiaujantys, kūrybingi ir inovatyvūs.

Santykių krizės etapai yra keli

Kaip psichologas gali padėti įveikti santykių krizę?

 

Psichologas yra vertingas sąjungininkas sprendžiant santykių krizę, nes jis garantuoja profesionalų požiūrį, kuris gali pagelbėti porai išspręsti problemas ir atkurti harmoniją. Štai ką psichologas gali pasiūlyti poroms, susiduriančioms su santykių krize:

Saugi erdvė ir atvirumas: Psichologas yra lyg tarpininkas, kuris kuria saugią erdvę, leidžiančią partneriams atvirai išreikšti savo jausmus ir mintis, nejaučiant pasmerkimo arba kritikos. Tai yra pagrindinis žingsnis į supratimą ir ryšio atkūrimą.

Gilių priežasčių suvokimas: Specialistas gali padėti porai išsklaidyti miglą, atkreipdamas dėmesį į gilias santykių krizės priežastis, tokiomis kaip nesuderinamumas, komunikacijos trūkumai ar kitos iškilusios problemos. Tai svarbu siekiant išvengti paviršutiniško problemų sprendimo ir veiksmingai spręsti šaltinius.

Psichologinių įgūdžių naudojimas: Remdamasis savo įgūdžiais, psichologas gali pasiūlyti veiksmingas strategijas ir priemones, kurios padėtų porai įgyvendinti reikalingus pokyčius. Tai gali apimti komunikacijos mokymus, konfliktų valdymo būdus ir empatijos plėtrą.

Efektyvios konsultacijos: Psichologas dažnai naudoja metodus, kurie stiprina poros ryšius, skatina empatiją ir padeda kurti sveiką bendravimą. Toks struktūrizuotas požiūris gali būti konkrečiai pritaikytas poros poreikiams ir skatinti sveiką santykių dinamiką.

Individualizuotas požiūris: Specialistas įgyvendina individualizuotą požiūrį, atsižvelgdamas į konkretų poros kontekstą ir poreikius. Toks požiūris suteikia galimybę pasirinkti tinkamas strategijas ir sprendimus, atsižvelgiant į unikalius santykių dinamikos aspektus.

Visi šie elementai gali kartu prisidėti prie sėkmingo santykių atkūrimo ir ilgalaikio jų stiprinimo, suteikiant porai efektyvius įrankius ir žinias, kurių reikia įveikti krizę ir siekti ilgalaikės gerovės.

Santykių krizė nebūtinai turi būti siejama su santykių pabaiga. Tai gali būti nauja galimybė viską pradėti nuo pradžių. Jei jūs susiduriate su santykių krize, jaučiatės vieniši arba beviltiški, tuomet imkitės veiksmų ir ieškokite profesionalios pagalbos. Tikrai ne visos poros, kurios jaučia atitolimą ir kitas problemas, baigia santykius visiems laikams. Taikant tam tikras priemones, santykius galimas išsaugoti ar net pakelti į dar aukštesnį lygį.


    Jūs nesate vieni – mes galime padėti. Pirmas žingsnis – parašyti mums.


    Registracija psichologo ar psichoterapeuto konsultacijai

    Mūsų psichologai ir psichoterapeutai yra suteikę jau daugiau nei 10 000 konsultacijų. Leiskite padėti ir Jums.



    Kur būtų patogiausia konsultacija?


    Registruodamiesi patvirtinate, kad susipažinote ir sutinkate su Privatumo politika.